Головна » Здоров'я » Ризик переломів

Ризик переломів

У житті бувають моменти, коли через усілякі травми, трагічні випадковості й події виникають переломи. Від цього, на жаль, ніхто не застрахований. Однією з причин переломів є ламкість кісткової тканини, що виникла в результаті остеопорозу – захворювання скелета, що характеризується зниженням маси кістки в одиниці об’єму та порушенням мікроархітектоніки кісткової тканини.

У розвинених країнах (США, Європейський союз, Японія) остеопороз виявлено в понад 75 мільйонів осіб1. Після 50 років остеопоротичні переломи трапляються в кожної третьої жінки й у кожного п’ятого чоловіка2. Найчастіше це переломи зап’ястка, шийки стегна й переломи хребта. Статистика свідчить: щороку через остеопороз стається майже 2 мільйони переломів шийки стегна. І ця цифра постійно зростає. За підрахунками вчених, до 2050 року вона може сягнути 6,26 мільйонів переломів у рік3.
Остеопороз неприємний тим, що часто хвороба проходить практично безсимптомно.
«Трохи поболіла спина після невеликого фізичного навантаження, періодично з’являються ознаки загальної втоми, випадково бувають судоми м’язів литки…» У кого такого не було?.. А саме захворювання, на жаль, найчастіше виявляють тільки після перелому.
Серед факторів ризику переломів медики називають:
– низький рівень мінеральної щільності кісткової тканини,
– падіння,
– попередні переломи,
– спадковість,
– вік,
– надмірна маса тіла,
– недостатнє споживання та дефіцит кальцію,
– недостатнє споживання та дефіцит вітаміну Д,
– низька фізична активність,
– фізична та психічна слабість…
Ситуація, безсумнівно, складна. Однак лікарі попереджають, що переломів і остеопорозу можна уникнути. Як же мінімізувати ризик переломів?

Як мінімізувати ризик переломів

>> Читати далі >>
По-перше, необхідно вести активний спосіб життя: займатися фізкультурою, бігати, робити фізичні вправи… Загалом, не сидіти на одному місці.
По-друге, потрібно позбутися шкідливих звичок: не курити, не зловживати кавою та алкоголем.
По-третє, збалансувати свій раціон і не піддавати організм бездумному голодуванню або новомодним, але не завжди корисним дієтам.
Щоб мінімізувати ризик переломів, дуже важливо подбати про достатнє надходження в організм кальцію та вітаміну Д. За підрахунками вчених, максимального скорочення ризику переломів можна досягти при щоденному надходженні 1000–1200 мг кальцію та 800 МО вітаміну Д4. Оскільки часто навіть збалансоване харчування не гарантує необхідну добову дозу, лікарі рекомендують вживати кальцієвмісні препарати з вітаміном Д.
Дослідження, що вивчають ефективність різних режимів вживання вітаміну Д проти переломів, показали, що 400 МО на день недостатньо для зменшення ризику переломів. Сучасні дані доводять, що роль, яку відіграють кальцій і вітамін Д в попередженні переломів, невластива препаратам тільки з кальцієм, так само, як і препаратам тільки з вітаміном Д. Порівняно з препаратами тільки з вітаміном Д комбіновані препарати з кальцієм і вітаміном Д скорочують ризик перелому стегнової кістки на 25% і невертебральних переломів на 23%4.
Оптимальну комбінацію кальцію та вітаміну Д3 містить препарат «Кальцій-Д3 Нікомед». Клінічно доведено, що «Кальцій-Д3 Нікомед» знижує частоту й ризик остеопоротичних переломів більше ніж на 20%5, збільшує м’язову силу більше ніж на 2% і зменшує швидкість втрати кісткової маси6.Препарат на 43% знижує ризик перелому шийки стегна та на 32% – ризик перелому хребта7.
Жінкам у період менопаузи і старшим, а також літнім чоловікам лікарі рекомендують вживати «Кальцій-Д3 Нікомед Форте». У його складі така ж кількість кальцію (500 мг), але подвоєна доза вітаміну Д3 (400 МО). Вітамін Д3 сприяє більш повному засвоюванню кальцію з травного тракту. Справа в тому, що саме в літньому віці відбувається зниження рівня всмоктування та засвоєння кальцію в кишечнику. Кількості вітаміну Д3 в «Кальцій-Д3 Нікомед Форте» якраз достатньо, щоб упоратися з цією проблемою.
Від падінь і травм у нашому житті ніхто не застрахований. Однак мінімізувати ризик переломів через ламкість кісток цілком можливо. Підтримка кальцієвої рівноваги за допомогою прийому комплексних кальцієвмісних препаратів – це та «соломка», «підстеливши» яку, Ви уникнете неприємностей. Бережіть себе.

 

Джерела
1Дедов И. И., Рожинская Л. Я., Марова Е. И. Первичный и вторичный остеопороз: патогенез, диагностика, принципы профилактики и лечения. – М., 1999.
2Melton L. J. et al. J Bone Miner Res. 1998 and 1992.
3Cooper. Osteoporos Int. 1999. 9 (Suppl. 2): 2–8.
4Rizzoli et al. Bone. 2008, 42 (2): 246–249.
5Larsen et al. J Bone Miner Res. 2004, 19 (3): 370–378.
6Deroisy et al. Curr Ther Res Clin Exp. 1998, 59 (12): 850–862.
7Chapuy M. C. et al. N Engl Med J. 1992, 237: 1637–1642.