Головна » Здоров'я » Менопауза

Менопауза

Жінка прагне бути гарною завжди: коли п’ятирічною дівчинкою надягає мамине намисто й намагається стати на підбори, коли дванадцятирічним підлітком зачісує волосся та згадує зацікавлений погляд сусіда по парті, коли збирається на перше побачення, коли приміряє шлюбну сукню, коли годує первістка, коли проводжає дочку на побачення…
Відчуваючи свою красу, жінка впевнена в собі, сильна морально та фізично. Тому необхідно якнайдовше зберегти відчуття краси.

Один із важливих періодів у житті жінки – менопауза й настання клімаксу. Менопауза – це повна зупинка менструацій у жінки в результаті припинення функції яєчників. Зазвичай менопауза настає у віці від 45 до 55 років. Від того, як протікає клімактеричний період, залежить самопочуття жінки, що визначає стан фізичного та психічного комфорту в наступні роки.
У період менопаузи яєчники припиняють виділяти естрогенні гормони. У результаті порушується гармонійна робота органів, що мають рецептори до естрогенів (центральна нервова система, сечостатеві органі, молочні залози, шкіра й кістки). Саме естрогенна недостатність провокує зниження секреції кальцитоніну й резорбцію кісткової тканини. У період менопаузи кальцій із кісток починає активно вимиватися, а кісткова тканина стає ламкою.
Учені підрахували, що після настання менопаузи втрата кісткової маси в жінок різко прискорюється та становить від 2 до 3% на рік. Так триває до 65–70 років, після чого швидкість втрати кісткової маси знижується до 0,3–0,5% в рік. Таким чином, протягом життя жінки в середньому втрачають 35% кортикальної і близько 50% трабекулярної кісткової маси1. Наслідком цього є розвиток остеопенії та остеопорозу, збільшується ламкість кісток і зростає ризик переломів.
Втрати кісткової тканини можна уникнути. Для цього необхідно споживати достатню кількість кальцію. Добова потреба організму жінки у віці 25–50 років становить 1000 мг. Якщо жінка старша 50 років і перебуває в постменопаузальному періоді, але отримує естрогени, їй достатньо 1000 мг кальцію. А якщо вона не отримує естрогени, добова доза кальцію зростає наполовину та становить 1500 мг. Отримати таку кількість кальцію з їжею в цьому віці вже просто неможливо. Крім того, потрібно враховувати, що з віком різко знижується ступінь всмоктування кальцію в кишечнику. Вчені підрахували, що жінка у віці 65 років засвоює кальцій на 50% менше, ніж вона засвоювала його в юності, а жінка у віці 75 років може засвоювати на 40% менше кальцію, ніж у віці 25 років.

Статистика споживання кальцію та вітаміну Д в період менопаузи

>> Читати далі >>
Статистика свідчить, що 7 з 10 жінок після 50 років мають дефіцит кальцію, а понад 70% жінок після менопаузи щодня споживають менше 1000 мг кальцію3. Середня норма споживання кальцію з їжею в європейських жінок у період після менопаузи дуже низька і становить 744 мг/день ± 332 мг/день. Але тільки 37,2% вживають харчові добавки кальцію4.
Невтішні дані й щодо вітаміну Д. За підрахунками вчених, 8 з 10 жінок у період після менопаузи відчувають нестачу вітаміну Д5, а у 32% європейських жінок у період після менопаузи виявлений дефіцит вітаміну Д. Частота виникнення дефіциту вітаміну Д особливо висока серед людей похилого віку та пацієнтів, що перебувають у лікувальних установах (>50%)4. Дані для жінок старших 65 років ще більш невтішні: 2 з 3 жінок мають дефіцит вітаміну Д6.
Щоб запобігти втраті кісткової маси, уникнути остеопорозу й переломів, із настанням менопаузи лікарі рекомендують жінкам замісну терапію естрогенами в комплексі з препаратами кальцію та вітаміну Д. У складі «Кальцій-Д3 Нікомед» 500 мг вільного кальцію і 200 МО вітаміну Д3. Завдяки цьому постменопаузальні кісткові втрати суттєво зменшуються, а частота переломів знижується. Комплексні дослідження доводять, що прийом кальцію та вітаміну Д на 50% зменшує ризик переломів7.
Якщо необхідна профілактика й комплексна терапія остеопорозу, пацієнткам у період менопаузи і старшим рекомендують вживати «Кальцій-Д3 Нікомед Форте». У його складі 500 мг кальцію та 400 МО вітаміну Д3. Завдяки подвоєній дозі вітаміну Д кальцій краще засвоюється, а мінеральна щільність кістки значно збільшується. Це знижує ризик виникнення переломів, жінка довше залишається здоровою, радісною і красивою8.
Жінка повинна бути гарною завжди. У будь-якому віці вона потребує любові, теплоти, турботи й уваги. Тому так важливо допомогти їй жити повноцінно та насолоджуватися життям і своєю красою й після менопаузи. Адже вона цього варта.

 

Джерела
1Дедов И. И., Рожинская Л. Я., Марова Е. И. Первичный и вторичный остеопороз: патогенез, диагностика, принципы профилактики и лечения. – М., 1999.
2Michaelsen et al. Rapport. Ernæringsrådet, København, 1993.
3Dionyssiotis et al. Osteoporosis Int. 2006, 17 (Suppl. 1): 91.
4Bruyére et al. Osteoporos Int. 2007, 18 (Suppl. 1): 124–125.
5Bruyere et al. Arthritis Rheum. 2006, 54 (Suppl. l): 585.
6Finch et al. National Diet and Nutrition Survey: people aged 65 years and over. Volume 1: Report of the diet and nutrition survey. London: The Stationary Office, 1998.
7Harwood et al. Age and Ageing. 2004, 33: 45–51.
8Deroisy et al. Curr Ther Res Clin Exp. 1998, 59 (12): 850–862.