Головна » Здоров'я » Остеопороз

Остеопороз


Діагноз остеопороз лякає багатьох. І не безпідставно, адже це дуже серйозне захворювання. І головна проблема в тому, що остеопороз найчастіше протікає безсимптомно, це утрудняє його діагностику, а також своєчасне лікування. Саме тому дуже важливо вчасно його виявити та вжити відповідних заходів.

Остеопороз – це системне захворювання скелету, що характеризується зниженням маси кістки в одиниці об’єму й порушенням мікроархітектоніки кісткової тканини, що призводить до збільшення ламкості кісток і ризику їх переломів від мінімальної травми або навіть без неї.
У результаті численних досліджень було зроблено висновок, що до остеопорозу схильна абсолютна більшість людей на планеті, адже немає жодної раси, національності або країни, де б не діагностували це захворювання. За останнім даними, остеопороз зареєстрований у 75 мільйонів осіб у США, країнах Європи та Японії. А це кожна третя жінка в періоді постменопаузи та майже половина всіх чоловіків і жінок у віці 70 років1.
Основна проблема діагностики остеопорозу полягає в тому, що в 50% випадків хвороба протікає безсимптомно. Часто першим клінічним проявом остеопорозу стають переломи кісток без попередньої травми або при неадекватній за силою травмі. Але в основному, найпоширенішими симптомами є болі в грудному й поперековому відділах хребта, які підсилюються після невеликого фізичного навантаження та тривалого перебування в одному положенні. Наступна група симптомів така: поступове зменшення зросту, зменшення відстані між ребрами й тазовими кістками за рахунок укорочення хребта. І, як результат, виступає вперед живіт і збільшується внутрішньочеревний тиск. Серед факторів ризику захворювання остеопорозом учені називають такі:
– аменорея первинна або вторинна,
– паління,
– передчасна менопауза,
– надмірне вживання алкоголю,
– недостатній синтез статевих гормонів (первинний або вторинний),
– попередні переломи,
– переломи стегнової кістки по материнській лінії,
– тривала нерухомість якоїсь частини тіла (у гіпсі, наприклад),
– низька маса тіла,
– низький рівень споживання кальцію,
– дефіцит вітаміну Д,
– глюкокортикоїдна терапія.
Хворі на остеопороз найчастіше скаржаться на зниження працездатності, підвищену втомлюваність. Через тривалий біль у спині вони стають дратівливі, збудливі, частіше впадають у депресію. На емоційний дискомфорт впливає також зниження зросту та виступаючий живіт.
Лікарі розрізняють первинний і вторинний остеопороз. До первинного зараховують посменопаузний і старечий, що становлять 85% усіх випадків, а також юнацький і остеопороз із невідомої причини. Серед вторинного остеопорозу найпоширеніший стероїдний, а також остеопороз при ендокринних і ревматичних захворюваннях. Але в основі патогенезу завжди лежить дисбаланс процесів кісткового ремодулювання2.

Діагностика і профілактика остеопорозу

>> Читати далі >>
Раніше єдиним методом виявлення остеопорозу була рентгенографія кісток. Однак хворобу діагностували надто пізно, коли втрачалося вже понад 30% кісткової маси або були переломи кісток. Нині для ранньої діагностики остеопорозу використовуються різні методи кількісної кісткової денситометрії (вимір щільності кісткової тканини, що базується на вимірюванні мінерального компонента кісткової тканини – кальцію), що дозволяє виявити вже 2–5% втрати маси кістки, оцінити динаміку щільності кісткової тканини в процесі розвитку захворювання або ефективність лікування1.
Найбільш простий метод профілактики остеопорозу – прийом достатньої кількості кальцію та вітаміну Д як із їжею, так і через комплексні кальцієвмісні препарати. Адже прямою передумовою розвитку остеопорозу є саме дефіцит кальцію та вітаміну Д.
У складі «Кальцій-Д3 Нікомед» є 500 мг вільного кальцію та 200 МО вітаміну Д3. Це дозволяє задовольнити добові потреби організму, тому препарат застосовують для профілактики й лікування дефіциту кальцію і/або вітаміну Д. У випадку, якщо необхідна профілактика й комплексна терапія остеопорозу, лікарі рекомендують «Кальцій-Д3 Нікомед Форте», що містить 500 мг кальцію та подвоєну дозу вітаміну Д3 (400 МО).
Результати численних досліджень доводять3 – мінімізувати ризик переломів можна при щоденному надходженні в організм людини 1000–1200 мг кальцію та 800 МО вітаміну Д3.
Завдяки оптимальній комбінації «Кальцій-Д3 Нікомед» значно підвищує щільність кісток4 і знижує частоту переломів5. Також препарат на 50% зменшує власне ризик виникнення переломів у літніх людей6.
До складу «Кальцій-Д3 Нікомед» входить карбонат кальцію. Вчені довели, що цей вид солей кальцію краще засвоюється нашим організмом, ніж, наприклад, цитрат кальцію, який часто використовують у кальцієвмісних препаратах7, що, безсумнівно, є перевагою цього препарату.
Поряд із прийомом кальцію та вітаміну Д ефективним методом профілактики остеопорозу є фізичні навантаження. Вони відіграють важливу роль у формуванні кісткової тканини й у цілому позитивно впливають на обмін речовин у нашому організмі. Пріоритетними є будь-які види спорту, що поєднують статичні й динамічні навантаження.
Прогулянки або пробіжки по 20 хвилин і більше на день позитивно впливають на стан кісток. Вправи для розвитку мускулатури сприяють зміцненню структури скелета за рахунок збільшення м’язової сили та гнучкості. Дуже корисно чергувати різні види фізичної активності – це дозволяє зміцнювати різні групи м’язів і органічно розвивати тіло людини.
Остеопороз – «підступне» захворювання. Але якщо стежити за здоров’ям і не забувати про профілактику, фізичне навантаження та правильний спосіб життя, його можна уникнути.

 

Джерела
1Дедов И. И., Рожинская Л. Я., Марова Е. И. Первичный и вторичный остеопороз: патогенез, диагностика, принципы профилактики и лечения. – М., 1999.
2Рожинская Л. Я. Лечение и профилактика первичного остеопороза. // Лечащий Врач. – 2001. – № 9.
3Rizzoli et al. Bone. 2008, 42 (2): 246–249.
4Deroisy et al. Curr Ther Res Clin Exp. 1998, 59 (12): 850–862.
5Larsen et al. J Bone Miner Res. 2004, 19 (3): 370–378.
6Harwood et al. Age and Ageing. 2004, 33: 45–51.
7Heaney et al. Osteoporos Int. 1999, 9: 19–23.