Головна » Фахівцям » Остеопороз

Остеопороз

ВООЗ назвала остеопороз другою за значущістю медико-соціальною проблемою після захворювань серцево-судинної системи. Остеопорозом хворіють понад 30% жінок старше 60 років і до 70% жінок старше 80 років. В Україні 2,5 млн жінок і 900 тис. чоловіків входять у групи вираженого ризику1. Нині витрати охорони здоров’я лише на лікування остеопорозу становлять понад 4,8 млрд євро щороку для європейських лікарень (не враховуючи додаткових витрат на будинки для людей похилого віку та реабілітаційні центри).
До факторів ризику розвитку остеопорозу зараховують первинну та вторинну аменорею, передчасну менопаузу, куріння, надмірне вживання алкоголю, первинний і вторинний гіпогонадизм, попередні переломи, спадкову схильність, тривалу іммобілізацію, низьку масу тіла, низький рівень вживання кальцію, дефіцит вітаміну Д, глюкокортикоїдну терапію.
Найпоширенішою формою захворювання є первинний остеопороз (включає постклімактеричний, старечий, а також ідіопатичний остеопороз). Виділяють також вторинний остеопороз – цей термін використовують у ситуаціях, коли втрата кісткової тканини викликана невідомим агентом або процесом хвороби (включає остеопороз, викликаний застосуванням лікарських препаратів).
Остеопороз діагностують за допомогою рентгенівських методів дослідження, проте найбільш поширеним та інформативним способом діагностики захворювання є кількісна ультразвукова денситометрія (метод визначення мінеральної щільності кісткової тканини, який застосовують для вимірювання в ній вмісту кальцію – основного структурного елементу кістки).
Остеопороз суттєво знижує якість життя через біль, страх падіння, втрату незалежності, знижену фізичну активність, а в деяких випадках може призвести до смерті.
Так, жінки у віці 50 років у 2,8% випадків ризикують померти від ускладнень після перелому стегна протягом решти життя, що дорівнює ризику смерті від раку грудей і в 4 рази перевищує ризик смерті від раку ендометрія. У країнах ЄС щороку реєструють понад 480 тис. переломів стегнової кістки. Причому за останні роки відсоток захворюваності суттєво зріс. І як не прикро, в більшості випадків остеопороз залишається недіагностованим.
Таким чином, одним із пріоритетних завдань охорони здоров’я є профілактика та лікування остеопорозу, а також остеопоротичних переломів. Серед способів зменшення ризику переломів можна виділити введення в раціон продуктів, багатих на кальцій і вітамін Д, корекцію способу життя (відмова від куріння та алкоголю, фізичні вправи), бандаж-протектор шийки стегна, а також медикаментозну терапію. Основний принцип медикаментозного лікування та профілактики остеопорозу – застосування комбінованих препаратів кальцію та вітаміну Д3. Ця комбінація зазвичай використовується як терапія першої лінії або окремо, або в поєднанні з іншими медичними препаратами, такими як бісфосфонати, препарати гормонозамісної терапії, СМРЕ (селективні модулятори рецепторів естрогену), кальцитоніни тощо2,3.
Найбільш зручні, особливо для осіб старшого віку, комбіновані препарати, що містять не менше як 500 мг чистого кальцію та 200–400 МО вітаміну Д. Доцільно застосовувати карбонатну сіль, оскільки вміст кальцію в ній найбільший. Серед препаратів вітаміну Д для комбінованої терапії застосовують холекальциферол (вітамін Д3).
«Кальцій-Д3 Нікомед» (1200 мг карбонату кальцію та 200 МО вітаміну Д) і «Кальцій-Д3 Нікомед Форте» (1200 мг карбонату кальцію та 400 МО вітаміну Д) повністю відповідає світовим стандартам профілактики й лікування остеопорозу. «Кальцій-Д3 Нікомед» нормалізує кальцієвий обмін, підвищує мінеральну щільність кісткової тканини та зменшує ймовірність падінь і переломів4,5,6,7,8,9,10.
«Кальцій-Д3 Нікомед» випускають у формі жувальних таблеток із апельсиновим, м’ятним або лимонним смаком (залежить від вмісту в ньому вітаміну Д), що підвищує схильність пацієнтів до лікування11. Під час проведення масової профілактики остеопорозу та пов’язаних із ним переломів, велике значення має співвідношення ціна / ефективність втручання. За даними фармако-економічного аналізу, «Кальцій-Д3 Нікомед» є одним із найменш витратних комбінованих препаратів для профілактики остеопорозу й перелому проксимального відділу стегна12.

Для комплексного лікування та профілактики остеопорозу «Кальцій-Д3 Нікомед» вживають по 1 таблетці 2–3 рази на добу, для профілактики та лікування дефіциту кальцію і/або вітаміну Д3 – по 1 таблетці 1–3 рази на добу.
«Кальцій-Д3 Нікомед Форте» для профілактики й комплексної терапії остеопорозу вживають по 1 таблетці 2 рази на добу.

Джерела
1Поворознюк В. В. Остеопороз: первые шансы на жизнь без переломов. // Проблемы остеологии. – 2009. – № 4 (10).
2Рожинская Л. Я. Современная стратегия профилактики и лечения остеопороза. // Русский медицинский журнал. – 2005. – Т. 3. – № 6.
3Rizzoli et al. The role of calcium and vitamin D in the management of osteoporosis. Bone. 2008, 42 (2): 246–249.
4Емельянов В. А., Шевелев С. Э. и др. Препарат Кальций-Д3 Никомед в лечении стероидного остеопороза у больных бронхиальной астмой. // Остеопороз и остеопатии. – 1998. – № 2.
5Шаповаленко С. А. Применение препарата «Кальций-Д3 Никомед» для профилактики стероидного остеопороза у женщин в ранней постменопаузе. // Остеопороз и остеопатии. – 1999. – № 1.
6Рожинская Л. Я. Лечение и профилактика первичного остеопороза. // Лечащий Врач. – 2001. – № 9.
7Насонов Е. Л. Проблемы остеопороза у мужчин. // Русский медицинский журнал. – 2003. – № 11 (23).
8Торопцова Н. В. Профилактика постменопаузального остеопороза: роль препаратов кальция и витамина D. // Гинекология. – 2005. – Том 7. – № 5–6.
9Древаль А. В., Марченкова Л. А., Лесняк О. М. Современный взгляд на роль кальция и витамина D в профилактике и лечении остеопороза. // Український ревматологічний журнал. – 2009. – № 3 (37).
10Головач І. Ю. Фармакологічні і нефармакологічні напрямки сучасної стратегії профілактики остеопорозу і остеопоротичних переломів кісток. // Рациональная фармакотерапия. – 2011. – № 1 (18).
11Rees P., Howe I. A randomised, single-blind, crossover comparison of the acceptability of the calcium and vitamin D3 supplements Calcichew D3 Forte and Ad Cal D3 in elderly patients. Curr Med Res Opin. 2001, 16 (4): 245–51.
12Лесняк Ю. Ф., Лесняк О. М. Анализ минимизации и эффективности затрат на профилактику остеопороза препаратами кальция и витамина Д. // Росс. сем. врач. – 2004. – № 1.