Головна » Фахівцям » Здоров’я зубів

Здоров’я зубів

За даними ВООЗ, захворювання пародонту (комплексу навколозубних тканин і зуба, функціонально й морфологічно тісно пов’язаних між собою) дуже поширені серед мешканців усього світу. Ранні прояви захворювань пародонту запального характеру реєструють у віці від 10 до 20 років. Виражені деструктивні зміни із залученням у процес кісткової тканини найчастіше виявляють в осіб старше 40 років.
Найпоширеніший засіб для лікування та профілактики захворювань пародонту – кальцій. Кальцій необхідний для повноцінного зміцнення твердих тканин зубів у процесі їх формування та постійного відновлення емалі протягом усього життя.
Крім цього, кальцій необхідний для мінералізації кісток та має певний антирезорбтивний потенціал.
Одні з найчастіших причин демінералізації зубів і кісткової тканини щелеп – нераціональне харчування, незадовільна гігієна порожнини рота, а також різні захворювання, пов’язані з порушенням обміну речовин. Крім цього, в сучасних умовах багато харчових продуктів зазвичай рафіновані та піддані певній обробці. А це може призводити до зміни їх вітамінного та мінерального складу.
Компенсувати дефіцит мінеральних солей і сприяти ремінералізації колагенової основи кістки й зубної емалі можуть остеотропні препарати. Водночас, варто враховувати, що відповідно до сучасних наукових даних, кальцій засвоюється краще в комбінації з вітаміном Д. Кальцій і вітамін Д3 – надійна основа міцної кісткової тканини та красивих зубів. Вони прискорюють темпи мінерального дозрівання емалі, сприяють функціональній і структурній резистентності емалі зубів, знижують приріст інтенсивності карієсу, зменшують кількість крейдяних плям (у 2,8 рази) та збільшують ремінералізацію (на 53,3%)1,2.
Остеотропний препарат «Кальцій-Д3 Нікомед» – ефективний засіб лікування та профілактики прогресуючих порушень у тканинах пародонту. Використання «Кальцій-Д3 Нікомед» стабілізує запально-деструктивний процес у тканинах пародонту на тлі усунення таких факторів ризику, як над- і під’ясенний зубний камінь, незадовільний стан порожнини рота3. Крім цього, застосування «Кальцій-Д3 Нікомед» у дітей сприяє зниженню інтенсивності приросту карієсу, прискорює процеси мінерального дозрівання емалі фісур зубів у ранні терміни після їх прорізування1,2.
Важливим аспектом застосування препарату «Кальцій-Д3 Нікомед» є профілактика каріозного процесу в результаті посилення резистентності зубної емалі.
Зокрема, в результаті комплексного лікування захворювань пародонту з застосуванням «Кальцій-Д3 Нікомед» було виявлено закономірність зниження приросту карієсу3. Рівень, що відповідав високому ризику захворюваності карієсом (7–9 балів у ПЕР-тесті по Окушко), через 3 місяці після застосування «Кальцій-Д3 Нікомед» знизився до 5,8 балів, через 6 місяців – до 4,2 балів, через 12 місяців – до 3,1 бала, тобто до рівня високої резистентності зубів до карієсу3.
Найближчі та віддалені клінічні результати свідчать про позитивний терапевтичний вплив «Кальцій-Д3 Нікомед» протягом запально-деструктивного процесу в тканинах пародонту. Це дозволяє рекомендувати «Кальцій-Д3 Нікомед» як остеотропний засіб у комплексній терапії пацієнтів із хронічним катаральним гінгівітом, генералізованим пародонтитом, а також для посилення резистентності зубної емалі.

Під час лікування захворювань пародонту призначають прийом «Кальцій-Д3 Нікомед» за такою схемою: 1-й місяць – по 2 таблетки 1 раз на добу, 2-й і 3-й місяці – по 1 таблетці 1 раз на добу.
Рекомендована підтримуюча та профілактична доза: 10 днів – по 2 таблетки 1 раз на добу, 20 днів – по 1 таблетці 1 раз на добу (курс розрахований на місяць, проводити два рази на рік). При цьому рекомендують обмежити куріння та вживання алкоголю, а також обов’язково виконувати фізичні вправи3.
У пубертатному періоді з метою профілактики стоматологічних захворювань «Кальцій-Д3 Нікомед» призначають по 1 таблетці 2 рази на добу курсом по 25 днів два рази на рік2.

Джерела
1Кобиясова И. В., Савушкина Н. А. Роль препаратов кальция в первичной и вторичной эндогенной профилактике кариеса зубов. – С-Птб, 2005.
2Кузьмина Э. М. Профилактика стоматологических заболеваний. – М., 2007.
3Зазулевская Л. Я., Климова С. В. Применение препарата «Кальций-Д3 Никомед» для профилактики и лечения заболеваний пародонта. – Алматы, 2000.