Головна » Краса » Зміна постави

Зміна постави

Сучасне життя не дає нам розслабитися: скажений ритм, постійне напруження – як фізичне, так і психічне, сидяча робота, нестача якісного сну…
З віком помічаєш, що і спину часто ломить, і поперек болить, а ввечері таке відчуття, начебто горб на спині за день виріс. Однією з причин таких проявів може бути втома. Однак не слід забувати, що часто причина криється всередині нас самих. Зокрема, дефіцит кальцію в організмі може суттєво впливати як на стан нашої кісткової та м’язової тканини, так і на загальне психофізичне самопочуття.
Значення кальцію в організмі людини безцінне, а кількість виконуваних ним функцій справді величезна. Кальцій важливий для підтримки цілісності скелета, мінералізації зубів, регуляції нервової збудливості, контролю скорочення м’язів, згортання крові1. За допомогою кальцію формується кісткова маса, забезпечується міцність і здоров’я хребта, регулюється процес росту та діяльності клітин. Кальцій бере активну участь у засвоєнні поживних речовин, імунному захисті організму та регулює діяльність усіх органів і систем.
У різні періоди життя людини потреба в кальції різна. У дитинстві, коли малюк активно росте (від народження і до 6 років), потрібно від 600 до 900 мг кальцію та 400 МО вітаміну Д на добу. З 12 до 24 років – період інтенсивного росту та нагромадження кісткової маси – 1000–1200 мг кальцію та 200–400 МО вітаміну Д2. Добова потреба в кальції здорової дорослої людини становить 1000–1500 мг на добу й залежить від багатьох життєвих факторів, а також від віку і статі.
Наприклад, жінкам 25–50 років необхідно 1000 мг кальцію. Під час вагітності й у період лактації (годування грудьми) потреба в кальції зростає (1200–1500 мг), оскільки кальцій іде на формування кісткової та м’язової тканини не тільки матері, а й дитини. Після настання менопаузи, якщо жінка не отримує замісну гормональну терапію, добова доза кальцію збільшується до 1500 мг. Чоловікам до 60 років необхідно 1000 мг кальцію в день, старшим 60-ти – від 1200 мг2.
Оскільки сам по собі кальцій погано засвоюється, потрібно паралельно вживати вітамін Д. Рекомендована доза для чоловіків і жінок до 50 років становить 200 МО на день. Під час вагітності й лактації, а також у віці після 50 років вітаміну Д необхідно вдвічі більше – 400 МО3.
Пік формування кісткової маси в середньому досягається у віці двадцяти років. Потім настає період відносної рівноваги (плато), а з 35–40 років починається вікова фізіологічна втрата маси кістки зі швидкістю 0,3–0,5% на рік. Із настанням клімаксу в жінок, а також у чоловіків віком «за 50…» ці втрати можуть становити від 1 до 5% кісткової маси на рік4.
Тому, якщо організм недоотримує кальцій, кісткова маса зменшується, кістки тоншають, спостерігається викривлення хребта, підвищується ризик переломів і, як наслідок, розвивається остеопороз.

Остеопороз як причина зміни постави

>> Читати далі >>
Остеопороз – системне захворювання скелета, що характеризується зниженням маси кістки в одиниці об’єму та порушенням мікроархітектоніки кісткової тканини, що призводить до збільшення крихкості кісток і ризику їх переломів від мінімальної травми або навіть без неї.
Остеопороз – досить складне захворювання, оскільки часто проходить безсимптомно та діагностується тільки після перелому. Але запідозрити його можна й раніше.
Хворі на остеопороз скаржаться на зменшення зросту, «круглу» спину, зміну постави й фігури, викривлення хребта. З’являються епізодичні болі в спині, пов’язані з незграбним рухом, підняттям ваги або після вимушеного перебування в одному положенні.
При остеопорозі тіла хребців деформуються внаслідок зниженої здатності підтримувати вагу. Викривлення хребта особливо помітно в грудному відділі. В результаті, з’являється так званий «удовиний горб». Через хребетну компресію зріст хворого протягом кількох років може знизитися на 18 см. Розмір грудної клітки також зменшується, поступово втрачається лінія талії, живіт видається вперед, а в деяких випадках нижні ребра майже опускаються в ділянку таза.
Епізодичні болі в спині, зменшення зросту, зміна постави, викривлення хребта, втомлюваність і загальний дискомфорт – усе це симптоми остеопорозу. Ігнорувати їх не можна – потрібно обов’язково звернутися до лікаря. І що швидше, то краще.
У наш час основні тенденції в медицині спрямовані на профілактику захворювань, а не на лікування постфактум. Лікарі кажуть: легше попередити, ніж лікувати. Щоб зберегти гарну поставу й мати здоровий хребет, важливо не забувати про правильне харчування, стежити за своїм здоров’ям і змінами фізичного стану і, звичайно, вживати в профілактичних дозах препарати, що містять кальцій. Одним із таких препаратів є «Кальцій-Д3 Нікомед», у складі якого 500 мг кальцію та 200 МО вітаміну Д3.
«Кальцій-Д3 Нікомед» призначають для профілактики й лікування дефіциту кальцію і/або вітаміну Д. Якщо необхідна профілактика та комплексна терапія остеопорозу, лікарі рекомендують вживати «Кальцій-Д3 Нікомед Форте». Він містить 500 мг кальцію і подвоєну дозу вітаміну Д3 (400 МО).
Клінічні дослідження «Кальцій-Д3 Нікомед» доводять, що препарат знижує частоту переломів5. Щоденний прийом оптимальної дози кальцію та вітаміну Д3 на 43% зменшує ризик перелому шийки стегна й на 32% – ризик перелому хребта6. «Кальцій-Д3 Нікомед» також збільшує мінеральну щільність кістки7 (МЩК). У пацієнтів, які вживали «Кальцій-Д3 Нікомед» протягом року, на 0,86% підвищилася МЩК великого вертлюга (відростка шийки стегнової кістки), на 1,19% – МЩК шийки стегна, і на 2,89% – МЩК поперекового відділу хребта8.
Зменшення ризику переломів і збільшення щільності кістки, природно, впливає на здоров’я хребта. Адже якщо в організмі достатньо кальцію, вікова фізіологічна втрата маси кістки вповільнюється, завдяки чому вдається уникнути зміни постави та супутніх проблем зі здоров’ям.

 

Джерела
1Nordin B. E. Nutrition. 1997, 13: 664–686.
2Кузьмина Э. М. Кальций в комплексной профилактике стоматологических заболеваний у беременных женщин и подростков. – М., 2012.
3Rizzoli et al. Bone. 2008, 42 (2): 246–249.
4Дедов И. И., Рожинская Л. Я., Марова Е. И. Первичный и вторичный остеопороз: патогенез, диагностика, принципы профилактики и лечения. – М., 1999.
5Larsen et al. J Bone Miner Res. 2004, 19 (3): 370–378.
6Chapuy M. C. et al. N Engl Med J. 1992, 237: 1637–1642.
7Deroisy et al. Curr Ther Res Clin Exp. 1998, 59 (12): 850–862.
8Grados et al. Joint Bone Spine. 2003, 70: 203–208.