Кальцій для нігтів: вплив на ріст і зміцнення
Привабливі, здорові, міцні нігті є візитною карткою кожної доглянутої людини, яка знає собі ціну. Вони важливі і для чоловіків, і для жінок, адже під час розмови, ділових чи романтичних зустрічей усі ми звертаємо час на руки співрозмовника. Тому ламкі, деформовані нігтьові пластини, вкриті білими плямами, викликають відторгнення.
Крім того, такі нігті часто вказують на наявність деяких проблем зі здоров’ям, зокрема, на дефіцит кальцію (1). Цей мінерал, як відомо, є будівельним матеріалом для кісток і зубів людини. Але кальцій для нігтів також дуже важливий. Він є одним з основних елементів, які виявляються в нігтьовій пластині під час вивчення мінерального складу (2). Тому лікарі нерідко радять приймати кальцій для зміцнення нігтів. Але спробуємо розібратися, як визначити симптоми дефіциту цього мінералу і як скоригувати його нестачу більш детально.
Наслідки дефіциту кальцію для нігтів
Щоб розібратися, як впливає кальцій на нігті, необхідно придивитися на симптоми дефіциту цього нутрієнта. Систематичне вживання такого мінералу в недостатній кількості швидко позначається на стані нігтьової пластини (2). Симптоми дефіциту кальцію включають:
- уповільнення росту нігтів — такий симптом найлегше спостерігається в жінок, які регулярно роблять манікюр;
- ламкість нігтьової пластини — нігті можуть обламуватися, навіть за незначного зусилля, водночас нерідко ламаються під нуль, що заподіює додатковий дискомфорт і біль;
- зміна кольору нігтьової пластини — дефіцит кальцію часто призводить до появи білих плям на нігті, а якщо такий дефіцит доповнюється недостатнім споживанням і інших нутрієнтів (серед яких мінерали та вітаміни), нігті можуть ставати жовтуватими;
- зміна структури нігтьової пластини — нігті можуть ставати горбистими, на них часто з’являються западинки, також можливе потовщення нігтів за одночасного збереження їхньої крихкості;
- розшаровування нігтьової пластини, що призводить до відламування шматочків нігтя на краях, або навіть по всій довжині (2).
Попри те, що нігтьова пластина на руках повністю оновлюється за 3–4 місяці, прояви дефіциту кальцію спричиняють зміни її структури набагато швидше (3). Тому багато лікарів радять приймати такий нутрієнт для росту нігтів. Така порада може виявитися особливо актуальною для жінок і підлітків, які дуже переймаються своєю зовнішністю. Але водночас важливо пам’ятати, що кальцій потрібен не тільки для зміцнення нігтів, цей мінерал впливає на стан кісток, а також на роботу багатьох органів і систем у нашому тілі (2). Тому ігнорувати прояви його дефіциту не варто нікому, ні жінкам, ні чоловікам, ні дітям.
Добова норма кальцію
Кількість кальцію, яку ми маємо отримувати щодня, залежить від віку та статі (4):
Вік | Норма споживання кальцію |
0–6 місяців | 200 мг |
7–12 місяців | 260 мг |
1–3 роки | 700 мг |
4–8 років | 1000 мг |
9–18 років | 1300 мг |
19–50 років | 1000 мг |
Чоловіки старше 51 року | 1000 мг |
Жінки старше 51 року | 1200 мг |
Вагітні жінки від 14 до 18 років | 1300 мг |
Вагітні жінки від 18 років | 1000 мг |
Годуючі жінки від 14 до 18 років | 1300 мг |
Жінки, які годують груддю, від 18 років | 1000 мг |
Важливо враховувати, що в засвоєнні та розподілі кальцію важливу роль відіграють і вітаміни, точніше один вітамін — холекальциферол або вітамін Д (5). Тому, навіть під час споживання достатньої кількості кальцію, але за дефіциту вітаміну Д, організм не зможе нормально засвоїти мінерал, щоб зміцнювати нігті, кістки та зуби. У цьому разі кальцій, навпаки, принесе шкоду і відкладеться в артеріях, призводячи до їх кальцифікації, або в нирках, що стане причиною появи каменів (6).
Лікування та профілактика
На жаль, далеко не кожна людина може отримати достатню кількість кальцію з харчових продуктів. По-перше, багато хто просто вживає мало продуктів, які є джерелами такого мінералу. По-друге, засвоєння кальцію може порушуватися за наявності в людини деяких особливостей здоров’я, зокрема, лактозної недостатності, ризик якої зростає з віком (7). І, нарешті, по-третє, кальцій, про який ми вже говорили вище, не може повноцінно засвоїтися без вітаміну Д (8). Водночас величезна кількість людей відчуває дефіцит холекальциферолу.
З огляду на вищесказане, для відновлення нігтів і корекції дефіциту кальцію в організмі можуть знадобитися спеціальні препарати — лікарські засоби й добавки. Впоратися із цим завданням допоможе Кальцій-Д3 Нікомед (10).
Кальцій-Д3 Нікомед для нігтів випускають у вигляді жувальних таблеток з апельсиновим і м’ятним смаком, його призначено для профілактики та корекції дефіциту кальцію і вітаміну D. В одній таблетці препарату міститься кальцію карбонат у кількості 1250 мг (це еквівалентно 500 мг елементарного кальцію), а також холекальциферол — вітамін Д3 у кількості 5 мкг (що дорівнює 200 МО) (10).
Кальцій-Д3 Нікомед може використовуватися, як додаткове джерело кальцію та вітаміну Д як жінками, так і чоловіками. Така форма й доза підходить також для дітей від 5 років, школярам і підліткам (10). Ще Кальцій-Д3 Нікомед може стати нутритивною підтримкою для вагітних і жінок, які годують груддю (10). Він компенсує дефіцит кальцію і вітаміну Д, і може допомогти лікуванню нігтів, відновлюючи їхнє здоров’я, міцність і красу, а також усуваючи ламкість, порушення структури й кольору нігтьової пластини, якщо такі дефекти були спричинені гіпокальціємією (3).
Кальцій-Д3 Нікомед, згідно з інструкцією виробника, потрібно приймати по 1 таблетці 1–3 рази на день дорослим і дітям від 5-ти років — 1 таблетка 1–2 рази на добу за рекомендацією лікаря (10).
FAQ
Який кальцій приймати для зміцнення нігтів?
Виробники дієтичних добавок і лікарських засобів пропонують увазі споживачів чимало різних форм кальцію. Як джерело такого макроелемента можна використовувати карбонат кальцію (11). Така форма мінералу містить більше відсоткове співвідношення елементарного кальцію, 40 % (1 г солі карбонату кальцію містить 400 мг елементарного кальцію), відповідно, для задоволення потреб організму його треба вживати в меншому обсязі, ніж інші форми кальцію (12). Карбонат кальцію добре засвоюється організмом шляхом розщеплення природним шлунковим соком та за умови адекватного споживання вітаміну Д (8).
Чи потрібно пити кальцій для підтримки здоров’я нігтів?
Безумовно, кальцій необхідний для здорового росту й розвитку нігтів. Але приймати його додатково варто тим, хто не отримує достатньої кількості такого мінералу з повсякденних харчових продуктів або чий організм не може повноцінно їх засвоїти (5). Зокрема, кальцій для нігтів часто призначають приймати особам із лактазною непереносимістю або просто з нелюбов’ю до молочних продуктів (7). Звісно ж, подібна нутритивна підтримка необхідна тим, у кого дефіцит був підтверджений лабораторно — на підставі аналізу крові.
Навіщо нігтям кальцій? Як впливає кальцій на нігті?
Нігті насправді мають білкову структуру, їхній основний компонент — це кератин (1). Але при цьому кальцій є незамінним мінералом для їхнього здорового росту. Міцність, твердість, блискучий зовнішній вигляд, однорідність структури й рівномірність кольору нігтьової пластини багато в чому залежить від рівня кальцію, а точніше від вмісту цього макроелемента в рогових клітинах нігтя (3). У разі тривалого вживання кальцію в недостатній кількості або за тяжкого дефіциту цієї речовини нігті стають більш ламкими та тьмяними, зростає ризик розшарування нігтів (3).
Література
2. Michael W Cashman, Steven Brett Sloan. Nutrition and nail disease. Clin Dermatol . 2010 Jul-Aug;28(4):420-5.
3. Ю. М. Перламутров, А. М. Соловьев, О. М. Молчанова. Влияние кальция на качество волос и ногтей. Вестник дерматологии и венерологии, М. 2006, №4, стр. 43–45.
4. A Catharine Ross, Christine L Taylor, Ann L Yaktine etc. Dietary Reference Intakes for Calcium and Vitamin D. Washington (DC): National Academies Press (US); 2011.
5. Calcium. The Office of Dietary Supplements (ODS) of the National Institutes of Health (NIH)
6. О.А. Громова, И.Ю. Торшин, И.К. Томилова, Е.В. Ощепкова. Возможна лои профилактика кальцификации сосудов препаратами кальция и витамина Д3. Журнал Земский Врач. № 3(7)-2011
7. Joanna K. Hodges, Sisi Cao, Dennis P. Cladis etc. Lactose Intolerance and Bone Health: The Challenge of Ensuring Adequate Calcium Intake. Nutrients. 2019 Apr; 11(4): 718.
8. Kevin D Cashman. Calcium and vitamin D. Novartis Found Symp. 2007;282:123-38; discussion 138-42, 212-8.
9. Pouya Saeedi, Amin Shavandi and Kim Meredith-Jones. Nail Properties and Bone Health: A Review. J Funct Biomater. 2018 Jun; 9(2): 31.
10. Адаптовано з інструкції по медичному застосуванню лікарського засобу Кальцій-Д3 Нікомед.
11. Kristina Fritz; Katherine Taylor; Mayur Parmar. Calcium Carbonate. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
12. О.М.Лесняк, Л. И. Беневоленской. Остеопороз. Диагностика, профилактика и лечение. Второе издание, переработанное и дополненное. Москва. Издательская группа ГЭОТАР-Медиа. 2010.
Реклама UA-CALC-DIC-052023-072