Питання та відповіді
Який спосіб застосування та дози препарату Кальцій-Д₃ Нікомед з апельсиновим або м’ятним смаком, Кальцій-Д₃ Нікомед Форте, Кальцій-Д₃ Нікомед Остеофорте?
Спосіб застосування та дози препарату Кальцій-Д₃ Нікомед з апельсиновим або м’ятним смаком*
Препарат необхідно розжовувати або розсмоктувати.
При дефіциті кальцію та вітаміну D₃:
- Дорослим: 1 таблетка 1–3 рази на добу;
- Дітям старше 5 років: 1 таблетка 1–2 рази на добу за рекомендацією лікаря.
В якості додаткової терапії при остеопорозі:
- Дорослим: 1 таблетка 2–3 рази на добу.
Пацієнти з печінковою недостатністю не потребують коригування дозування.
Пацієнтам літнього віку рекомендовано застосовувати такі ж самі дози, що й для дорослих.
Дітям віком від 5 років за рекомендацією лікаря назначається препарат для лікування дефіциту кальцію та вітаміну D₃.
Пацієнтам з тяжким ступенем ниркової недостатності не рекомендується застосування препарату.
Спосіб застосування та дози препарату Кальцій-Д₃ Нікомед Форте*
Препарат необхідно розжовувати або розсмоктувати.
Дорослі та люди похилого віку: 1 таблетка 2 рази на добу.
Пацієнти з печінковою недостатністю не потребують коригування дозування.
Пацієнтам з тяжким ступенем ниркової недостатності не рекомендується застування препарату.
Препарат не призначений для дітей.
*Інструкція до медичного застосування лікарського засобу Кальцій-Д₃ Нікомед Форте
Спосіб застосування та дози препарату Кальцій-Д₃ Нікомед Остеофорте*
Препарат необхідно розжовувати або розсмоктувати.
Дорослі та люди похилого віку: 1 таблетка 1 раз на добу.
Пацієнти з печінковою недостатністю не потребують коригування дози.
Пацієнтам з тяжким ступенем ниркової недостатності не рекомендується застосування препарату.
Препарат не призначений для дітей.
*Інструкція до медичного застосування лікарського засобу Кальцій-Д₃ Нікомед Остеофорте
Яка добова норма споживання кальцію5?
Навіщо потрібен кальцій5?
Кальцій є основним будівельним елементом кісток – у скелеті зосереджено 99% запасів кальцію в організмі. Кальцій у наших кістках також є резервуаром для підтримки рівня кальцію в крові, який необхідний для здоров’я нервів та м’язів.
Кількість необхідного нам кальцію змінюється на різних етапах життя. У підлітковому віці потрібно більше кальцію, тому що кістки швидко зростають. У літньому віці здатність організму засвоювати кальцій знижується, що є однією з причин, чому людям похилого віку також потрібна більша кількість кальцію.
Причини та симптоми остеопорозу6?
Причина розвитку остеопорозу пов’язана з нестачею в організмі деяких гормонів: естрогену у жінок і у чоловіків андрогенів. Жіночий організм найбільш схильний до цього захворювання, так як в період менопаузи, після 50 років, знижується рівень естрогенів. Також причинами, які призводять до руйнування кісткової тканини в літньому віці, є нестача кальцію і вітаміну D в крові, малорухливість і інші зміни в ендокринній системі, пов’язані з віком.
Виникнення остеопорозу залежить від того, наскільки розвинулася кісткова маса до 25-30 років і наскільки швидко вона втрачається після даного періоду. Чим кісткова маса вище, тим менше ризик розвитку даного захворювання.
До інших причин і факторів ризику розвитку остеопорозу відносять:
- погане харчування, куріння, анорексія або булімія, недолік кальцію в продуктах харчування, часте вживання спиртних напоїв, недолік фізичних навантажень, вживання протисудомних препаратів;
- рівень гормонів щитовидної залози – високі показники рівня гормонів щитовидної залози призводять до втрати кісткової маси, це відбувається через підвищену функції щитовидної залози або при прийнятті великої кількості гормонів для лікування гіпотиреозу;
- наявність ревматоїдного артриту;
- прийом препаратів-кортикостероїдів – постійне вживання таких препаратів, як преднізолон, гідрокортизон, дексаметазон, призводить до крихкості кісток;
- погана спадковість.
Остеопороз може мати кілька стадій залежно від ступеня ураження кісток:
- 1 ступінь – найбільш легка, для неї характерно незначне зниження щільності кісткової тканини. Пацієнта турбують періодично больові симптоми в області хребта або руках, ногах, знижується м’язовий тонус.
- 2 ступеня – помірна, супроводжується вираженими змінами структури кісткової тканини. Спостерігаються хронічні болі, виникає сутулість, так як від руйнування страждає хребетний стовп. Пацієнту важко рухатися, відчувається скутість і повільність у рухах.
- 3 ступінь – найбільш важка, на даному етапі виникає руйнування більшої частини кісткової тканини і зниження кісткової маси. Помітно порушується постава, значно зменшується зростання, виникають сильні болі в спині і попереку. Пацієнт практично не може ходити, рухи повільні і скуті, часто призводить до інвалідності і втрати активної діяльності.
Як виявити остеопороз5,6?
Перш ніж займатися лікуванням захворювання, необхідно здійснити діагностику остеопорозу.
Діагностика полягає в декількох етапах:
Ø консультація лікаря – ревматолога, травматолога і невропатолога;
Ø лабораторні дослідження: аналіз добової сечі для визначення рівня кальцію, а також аналіз крові на гормони, кальцій та інші елементи, взяття біопсії;
Ø інструментальне обстеження: УЗД щільності кісток, рентгенографія хребта і кісток, магнітно-резонансна томографія, остеоденситометрія, біопсія кістки, комп’ютерна томографія і 2-хенергетіческая рентгенівська абсорбціонометрія.
Зазвичай профілактичну діагностику варто здійснювати тим, хто знаходиться в групі ризику: жінки 50 років і старше, чоловіки 60 років і старше, а також люди, які перенесли травми і переломи в минулому.
Як лікувати остеопороз5?
На сьогоднішній день існує широкий загал варіантів лікування остеопорозу, ніж будь-коли раніше. Тип лікування, який Вам призначать, буде залежати від вашого індивідуального профілю ризику: ризик певного типу перелому (хребта чи стегна), медичні умови або ліки, які ви можете приймати, вік, ін.
Доведено, що лікування знижує ризик перелому стегна до 40%, переломів хребців на 30-70% і, при застосуванні деяких препаратів, знижує ризик невертебральних переломів на 15-20%.
Існує два основних типи лікування: антирезорбтивні засоби зменшують руйнування кісток і, отже, зберігають мінеральну щільність кісткової тканини (МЩКТ), в той час як анаболічні засоби стимулюють утворення кісткової тканини, тим самим збільшуючи МЩКТ.
Додатково до медикаментозної терапії можуть бути призначені додатковий прийом кальцію і вітаміну D для забезпечення максимальної ефективності ліків. Ви повинні знати, що увага до факторів способу життя (включаючи фактори ризику, харчування і фізичні вправи) повинна йти пліч-о-пліч з будь-яким призначеним медикаментозним лікуванням.
Як запобігти розвитку остеопорозу6?
Заходи профілактики остеопорозу повинні проводитися ще в дитячому і підлітковому віці, щоб забезпечити сприятливі умови для нормального росту і розвитку скелета. Формування скелета і збільшення кісткової маси відбувається з моменту народження і до 20-30 років. У цьому віці досягається пік кісткової маси.
Діти і підлітки повинні отримувати достатню норму кальцію разом з продуктами харчування або спеціальними добавками. Організм повинен отримувати необхідну кількість вітаміну D під впливом сонячних променів або з продуктами. У молодому віці необхідно займатися спортом і фізичними навантаженнями, виключити куріння і вживання спиртних напоїв.
Після досягнення піку кісткової маси починається повільна втрата кісткової тканини в зв’язку з віковими змінами. Процес руйнування переважає над процесом відновлення. В даний період необхідно особливо активно дотримуватися заходів профілактики остеопорозу, щоб не допустити захворювання в більш пізньому віці:
- дотримуватися харчування, багате кальцієм і іншими мікроелементами;
- займатися спортом, багато рухатися;
- виключити нікотин і вживання спиртних напоїв;
- при необхідності приймати харчові добавки кальцію і вітаміну D.
Чи можна застосовувати Кальцій-Д₃ Нікомед вагітним та годуючим*?
Кальцій-Д₃ Нікомед для вагітних можна приймати при дефіциті кальцію та вітаміну D7. Добове дозування не повинно перевищувати 2 500 мг кальцію та 4 000 МО вітаміну D. Дослідження на тваринах показали, що вітамін D у високих дозах має репродуктивну токсичність. Вагітним жінкам слід уникати передозування препаратом Кальцій-Д₃ Нікомед, оскільки тривала гіперкальціємія має несприятливі наслідки для плода. Немає підтверджень, що вітамін D у рекомендованих дозах може спричинити тератогенний ефект у людини
Препарат Кальцій-Д₃ Нікомед можна застосовувати у період годування груддю. Кальцій, вітамін D₃ та його метаболіти можуть проникати у грудне молоко, тому необхідно враховувати надходження кальцію та вітаміну D з інших джерел в організм дитини.
Який кальцій міститься в складі Кальцій-Д₃ Нікомед*?
Діюча речовина: 1 таблетка містить кальцій карбонату, в залежності від форми дозування наступне:
- Кальцій-Д₃ Нікомед з апельсиновим або м’ятним смаком – кальцію карбонату 1 250 мг, що еквівалентно 500 мг кальцію;
- Кальцій-Д₃ Нікомед Форте – кальцію карбонату 1250 мг, що еквівалентно 500 мг кальцію;
- Кальцій-Д₃Нікомед Остеофорте – кальцію карбонату 2 500 мг, що еквівалентно 1 000 мг кальцію.