Logo
Ціна
  • RU
  • \ UA

Кальцій для вагітних

Вагітність — це особливий час у житті жінки, під час якого в її організмі відбуваються величезні зміни, спрямовані на благополучний розвиток плода. Потреби майбутніх мам у поживних нутрієнтах також змінюються, і значна кількість жінок у цьому періоді відчувають нестачу таких речовин. І якщо про користь фолієвої кислоти для росту й розвитку плода знають практично всі, то кальцій для вагітних викликає чимало запитань і суперечок навіть серед учених. Проте цей макроелемент важливий для майбутніх мам (1). Спробуємо розібратися, чи дійсно потрібен додатковий кальцій для вагітної трохи детальніше.

Як змінюється потреба в кальції на різних етапах вагітності?

Під час вагітності відбувається низка фізіологічних змін, спрямованих на збереження здорового рівня кальцію в крові матері, а також тих, що забезпечують ріст і розвиток плода. Ці процеси починаються вже незабаром після настання зачаття і мають прогресуючий характер. Змінюється те, і як засвоюється кальцій.

У вагітних жінок посилюється засвоєння кальцію в кишечнику, виведення кальцію із сечею, а також ремоделювання кісток. Це дає змогу забезпечити гармонійне формування скелета плода, вага якого до моменту пологів збільшується до 20–30 г. Основна частина зростання скелета плода відбувається, починаючи із середини вагітності (20 тиждень вагітності), а максимальне накопичення кальцію припадає на 3 триместр (1).

Відповідно до рекомендацій ВООЗ від 2013 року норма кальцію для вагітних на добу становить 1,5–2 г елементарного кальцію на день (2). Рекомендації Міністерства охорони здоров’я України трохи відрізняються. Згідно з ними добова норма кальцію під час вагітності дорівнює 1400 мг або 1,4 г (3).

Лікарі не рекомендують перевищувати рекомендовані дози споживання. Попри те, що гіперкальціємія в майбутніх мам є рідкістю, занадто багато кальцію під час вагітності не принесе жодної користі (1).

Симптоми дефіциту кальцію у вагітних і наслідки такої нестачі для материнського та дитячого здоров’я

Ознаки гіпокальціємії (низького рівня кальцію) у вагітних жінок зазвичай мало виражені. Найчастіше такий стан проявляється розпливчастими м’язовими болями, і багато майбутніх мам просто залишають їх без уваги. Серед інших можливих ознак нестачі кальцію:

  • нервово-м’язова дратівливість;
  • поколювання пальців рук і ніг;
  • гіпотонія (зниження тиску);
  • аритмії (порушення нормального ритму серцебиття);
  • дерматит, суха шкіра (4).

Але перелічені симптоми зазвичай проявляються при вираженому зниженні рівня кальцію в крові. Водночас, якщо денну норму кальцію для вагітних жінок не отримає майбутня мама, у тривалій перспективі це може зашкодити її здоров’ю та розвитку дитини. Серед можливих ускладнень і наслідків недостатнього споживання кальцію під час вагітності:

  • підвищення кров’яного тиску в другій половині вагітності;
  • викидень або передчасні пологи;
  • прееклампсія (ускладнення вагітності);
  • підвищення рівня свинцю в крові, що потенційно може зашкодити розвитку плода;
  • низька кісткова маса в новонароджених, уповільнення росту плода;
  • неонатальний гіперпаратиреоз;
  • післяпологова кровотеча;
  • ризик розвитку остеопорозу в подальшому;
  • народження дітей із низькою вагою для свого гестаційного віку;
  • порушення формування зубів дитини (1, 4).

Таким чином, стає зрозуміло, що вітаміни для вагітних із кальцієм і вітаміном Д3, який є важливим для засвоєння цього макроелемента, можуть принести значну користь майбутнім мамам, які відчувають дефіцит таких речовин (1, 4). Також жінкам бажано розібратися, де найбільше кальцію для вагітних і контролювати рівень споживання такої речовини.

Як визначити рівень кальцію в крові вагітних: норма й патологія

Щоб зрозуміти, чи достатньо ви отримуєте кальцію під час вагітності, слід здати два аналізи крові, а саме:

  • Аналіз загальної концентрації кальцію в сироватці крові. Такі показники мають перебувати в діапазоні 8,5–10,5 мг/дл (2,12–2,62 ммоль/л).
  • Аналіз на рівень іонізованого кальцію. Він має перебувати в межах 4,65–5,25 мг/дл (1,16–1,31 ммоль/л).

Саме по собі зниження загального кальцію в сироватці крові далеко не завжди вказує на справжню гіпокальціємію (4).

 

Як поповнити запас кальцію за допомогою продуктів харчування?

Питання, які продукти містять кальцій, є дуже актуальним для вагітних. Найкращими джерелами такого макроелемента вважаються молокопродукти, особливо твердий сир — він містить до 1 г кальцію на 100 г продукту. Також як джерела можна використовувати молоко, йогурт, сметану, ряжанку тощо. Інші продукти для вагітних, що містять кальцій, включають:

  • зернові, вони можуть містити близько 30 мг кальцію на 100 г;
  • горіхи й насіння (максимальний вміст кальцію — у мигдалі, кунжуті та чіа), вони забезпечують від 250 до 600 мг на 100 г;
  • овочі, у т.ч. капусту, броколі, крес-салат, у них вміст кальцію сягає 100–150 мг на 100 г (5).

Варто враховувати, що рівень засвоєння кальцію з різних продуктів відрізняється. Зокрема, такий нутрієнт з овочів часто засвоюється не найкращим чином через наявність у їхньому складі фітатів (6).

Як вибрати препарати кальцію для вагітних: правила та особливості прийому

У разі недостатнього вживання кальцію лікарі радять майбутнім мамам приймати препарати з кальцієм для вагітних. Вони допомагають запобігти і скорегувати дефіцит такого макроелемента і знизити ризик виникнення різних проблем зі здоров’ям у жінки й дитини. Який краще препарат у кожному конкретному випадку, і яке має бути дозування, визначає лікар. Актуальні рекомендації ВООЗ щодо передбачуваної схеми прийому кальцію вагітними включають:

  • добова доза — 1,5–2 г елементарного кальцію;
  • прийом проводиться щодня, добова доза ділиться на 3 рази;
  • прийом проводиться з 20 тижня вагітності до пологів;
  • прийом рекомендований усім майбутнім мамам, особливо тим, які перебувають у зоні ризику розвитку прееклампсії (2).

Препарат кальцію для вагітних може бути необхідний для жінок, які отримують мало такого мінералу з повсякденного харчування (1, 2, 4).

Використання Кальцій-Д3 Нікомед під час вагітності

Вибираючи препарати кальцію для прийому під час вагітності, можна зупинитися на лікарському засобі Кальцій-Д3 Нікомед. Як зазначено в інструкції та на офіційному сайті, він містить кальцію карбонат і вітамін Д3, який відповідає за посилене всмоктування кальцію. Кальцій-Д3 Нікомед для вагітних випускається у вигляді жувальних таблеток у двох різних смаках — м’ятному та апельсиновому. Одна таблетка такого лікарського засобу містить:

  • 1250 мг карбонату кальцію, що дорівнює 500 мг елементарного кальцію;
  • 5 мкг або 200 МО холекальциферолу (вітаміну Д3) (7).

Багато лікарів радять майбутнім мамам Кальцій Д3, дозування кальцію в таблетках дає змогу вживати його 2-3 рази на день (відповідно до рекомендацій ВООЗ) для отримання добової дози елементарного кальцію 1,5 г (2). За необхідності схему прийому можна змінювати відповідно до рекомендацій лікаря, який веде вагітність.

Кальцій-Д3 Нікомед під час вагітності

  • Знижує ризик розвитку рахіту (9)
  • Сприяє правильному формуванню та функціонуванню всіх органів і систем плода (10)
  • Компенсує дефіцит кальцію та вітаміну Д (7,8)

Дефіцит кальцію під час вагітності небезпечний і для матері, і для дитини. Тому лікарі в усьому світі рекомендують суворо стежити за рівнем вживання такого макроелемента майбутніми мамами. А в разі нестачі кальцію в повсякденному раціоні вагітним необхідно отримувати його з добавок. Для цього можна вибрати Кальцій-Д3 Нікомед, інструкція до якого підтверджує можливість застосування такого лікарського засобу для корекції гіпокальціємії під час вагітності.

 

FAQ

Який кальцій краще пити під час вагітності?

Багато майбутніх мам цікавляться, який найкращий кальцій для вагітних. Згідно з рекомендаціями ВООЗ під час вагітності можуть використовуватися різні види кальцію, в офіційному посібнику ВООЗ майбутнім мамам рекомендовано вживання кальцію цитрату або кальцію карбонату (2). Водночас кальцію карбонат може бути кращим, оскільки він містить більшу кількість елементарного кальцію (40 %), що дає змогу скоротити кількість таблеток, які потрібно випити для отримання добової дози (6).

Чи можна вагітним пити звичайний кальцій?

Який краще кальцій приймати майбутнім мамам, варто уточнити під час консультації лікаря. Лікарі радять Кальцій-Д3 Нікомед, оскільки він містить не тільки кальцій, а й вітамін Д3, який вкрай важливий для його засвоєння (4, 7).

Як отримувати кальцій під час вагітності?

Кальцій під час вагітності можна отримувати з продуктів харчування та лікарських засобів. Щоб забезпечити адекватне засвоєння такої речовини, важливо подбати ще і про достатній рівень вітаміну Д в організмі — без нього кальцій просто не буде потрапляти в кров із кишківника (4).

Чи потрібно додатково пити кальцій під час вагітності?

Доцільність додаткового прийому кальцію визначається в індивідуальному порядку лікарем і залежить від рівня споживання такого макроелемента з продуктів харчування. Згідно з рекомендаціями ВООЗ додатковий кальцій у дозі 1,5–2 г/день потрібно отримувати вагітним жінкам, які отримують недостатню кількість такої речовини з повсякденного харчування або перебувають у зоні ризику розвитку гіпертонії (2).

З якого тижня приймати кальцій?

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, кальцій потрібно приймати вагітним, починаючи з 20 тижня. У разі недостатнього вживання такого нутрієнта до настання вагітності, в 1 триместрі та на початку 2 триместру лікар може порадити вживання препаратів, що містять кальцій, і на більш ранніх термінах (1, 2, 4).

Із чим не можна пити кальцій?

Кальцій не можна приймати разом із залізом. Щоб забезпечити адекватну засвоюваність обох мінералів, важливо розмежовувати час їхнього вживання — вживати такі речовини з інтервалом у кілька годин (2).

Література

1. Ashok Kumar and Simar Kaur. Calcium: A Nutrient in Pregnancy. J Obstet Gynaecol India. 2017 Oct; 67(5): 313–318.
2. Guideline: Calcium supplementation in pregnant women. World Health Organization 2013.
3. Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії. ІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ НАКАЗ 03.09.2017 № 1073.
4. Abdulrahman Almaghamsi, Mussa H. Almalki and Badurudeen Mahmood Buhary. Hypocalcemia in Pregnancy: A Clinical Review Update. Oman Med J. 2018 Nov; 33(6): 453–462.
5. Gabriela Cormick and Jose M Belizán. Calcium Intake and Health. Nutrients. 2019 Jul; 11(7): 1606.
6. Blerina Shkembi and Thom Huppertz. Calcium Absorption from Food Products: Food Matrix Effects. Nutrients. 2022 Jan; 14(1): 180.
7. Адаптовано з інструкції для медичного застосування Кальцій-ДЗ Нікомед з апельсиновим та м’ятним смаком.
8. Добова доза не повинна перевищувати 2500 мг кальцію та 4000 МО вітаміну D. Дослідження на тваринах показали, що вітамін D у високих дозах має репро-дуктивну токсичність. Вагітним жінкам слід уникати передозування препара-том, оскільки тривала гіперкальціємія має несприятливі наслідки для плода. Немає підтверджень, що вітамін D у рекомендованих дозах може спричинити тератогенний ефект у людини.
9. Щеплягина Л.А. c соавт. «Состояние костного метаболизма и линейный рост младенцев у зависимости от обеспеченности кальцием матери. Вопросы совре-менной педиатрии. 2006; ТОМ 5 (№ 5): 47–50.
10. Кузьмина Э.М. Кальций у комплексной профилактике стоматологических забо-леваний у беременных женщин и подростков. Учебное пособие. 2012.

Реклама UA-CALC-DIC-092023-088

Читайте також

Цей сайт використовує файли Cookie

Cookie-це тег, який відправляється в браузери і зберігається на жорсткому диску користувача, щоб прискорити і спростити повернення на сайт після перерви. Файли cookie не завдають шкоди комп’ютеру. Однак користувач може змінити налаштування таким чином, що перед установкою cookie-файлу браузер відправляє запит на дозвіл такої установки. Більшість веб-браузерів дозволяють контролювати більшість файлів cookie через налаштування браузера. ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» може записувати дані про параметри відвідування свого сайту щодо відвідуваних сторінок і пошукових запитів. Коли ви відвідуєте сторінку, можливо, що інформація у вигляді файлу cookie буде збережена на вашому комп’ютері. Файли cookie ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» реєструють тільки Інтернет-провайдера користувача (IP), а також дату і час відвідин. Ці файли cookie використовуються для збору інформації про те, як відвідувачі використовують наш сайт. Ми використовуємо цю інформацію для складання звітів і поліпшення веб-сайту. Файли cookie збирають інформацію в анонімній формі, включаючи кількість відвідувачів веб-сайту, звідки відвідувачі прийшли на веб-сайт і сторінки, які вони відвідали. Файли cookie ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» не використовуються для ідентифікації. Файли cookie зберігатимуться протягом всього періоду роботи порталу і можуть бути видалені за бажанням користувача. Щоб дізнатися більше про файлах cookie, в тому числі дізнатися, які файли cookie були встановлені, відвідайте веб-сайт www.aboutcookies.org

Файли cookie та теги збираються про всіх відвідувачів нашого веб-сайту – зареєстрованих та незареєстрованих користувачів.

Налаштування Cookies