Logo
Ціна
  • RU
  • \ UA

Кальцій для зубів: важливий мінерал для міцності та здоров’я зубної емалі

Щоденне використання зубної щітки та зубної нитки — це далеко не все, що ми можемо зробити для збереження здоров’я наших зубів. Усім, хто хоче мати міцні та здорові зуби, важливо також подбати про свій раціон (1). Адже для формування зубної тканини та підтримання її в міцному функціональному стані вкрай важливо отримувати достатню кількість кальцію (2). Цей макроелемент допомагає зберегти нашу посмішку здоровою та привабливою. Спробуємо розібратися детальніше, чому кальцій для зубів такий важливий.

Кальцій є одним із важливих мінералів, цю речовину ми маємо щодня отримувати з харчових продуктів або спеціалізованих добавок і лікарських засобів. І в організмі такий нутрієнт зберігається здебільшого в кістковій і зубній тканині (3). Він зміцнює емаль, твердий зовнішній шар, що захищає зуби, і зберігає кістки щелепи здоровими й міцними, щоб вони могли утримувати зуби на місці. Дефіцит кальцію може призвести до того, що цей мінерал буде «вимиватися» із зубної та кісткової тканини — відбудеться демінералізація зубів. У короткостроковій перспективі це не завдасть жодної серйозної шкоди здоров’ю, але якщо дефіцит наростатиме, збільшиться ризик остеопенії — зниження кісткової маси, або навіть остеопорозу — тяжкого порушення, за якого кістки стають порожнистими та крихкими (4).

Дефіцит кальцію може спровокувати розвиток карієсу, а також захворювання ясен (5, 6). Крім того, остеопороз збільшує ризик втрати зубів через слабкість щелепної кістки. За даними відомого наукового журналу Journal of Periodontology, низьке споживання кальцію з їжею призводить до важчих хвороб пародонту. (6). Отже, відразу стає зрозуміло, що кальцій для кісток зубів — це дуже важливий макроелемент, користь якого для здоров’я складно переоцінити.

Добова норма кальцію: останні наукові дані

Перед тим, як вживати кальцій для зміцнення зубів або уважно відстежувати рівень цього нутрієнта в харчових продуктах, необхідно обов’язково ознайомитися з актуальними даними щодо того, скільки такого мінералу ми маємо отримувати в різному віці. Безумовно, норми споживання залежать від віку та статі:

  • немовлята віком 0–6 місяців мають щодня отримувати 200 мг кальцію на добу — цю кількість забезпечує як грудне молоко, так і якісна молочна суміш;
  • кожна дитина віком 7–12 місяців потребує надходження 260 мг кальцію на день — у цей час у прикорм уже вводяться різні молочні продукти;
  • з 1 до 3 років добова норма зростає до 700 мг/день;
  • у дитинстві із 4 до 8 років і хлопчики, і дівчатка мають отримувати 1000 мг або 1 г кальцію на день;
  • з 9 до 18 років підлітки потребують підвищеного споживання такого мінералу, адже в підлітковому віці скелет активно росте, також кальцій для зубів дітей дуже важливий — на день їм потрібно отримувати 1300 мг;
  • у дорослому віці з 19 до 50 років і чоловіки, і жінки мають отримувати 1000 мг або 1 г кальцію на добу;
  • для чоловіків добова кількість кальцію в 1 г залишається актуальною до 70 років, але в жінок після 50 виникне потреба збільшити споживання до 1200 мг через підвищений ризик остеопорозу, також така ж доза в 1200 мг рекомендована чоловікам після 70 років (3).

Кальцій для зубів для дорослих і дітей необхідний у будь-якому віці. Тому споживання такого нутрієнта потрібно суворо контролювати.

Де міститься кальцій?

Напевно, кожен чув, що кальцій міститься в молочних продуктах. І насправді молоко, кефір, ряжанка, йогурт та інші молокопродукти є джерелом значної кількості такої речовини. Але отримати вітаміни кальцій для зубів можна і з інших продуктів. Розглянемо продукти, багаті на кальцій, і рівень вмісту цього нутрієнта в них трохи детальніше.

Таблиця вмісту кальцію в харчових продуктах (18)

 

Продукт, порціяВміст кальцію
Твердий сир (чедер, пармезан тощо), 30 г240 мг
Молоко напівзнежирене, 200 мл240 мг
Сардина консервована в олії, 60 г240 мг
Свіжий сир (кисломолочний сир, рікотта), 200 г138 мг
Крес салат, 120 мг188 мг
Тофу, 120 г126 мг
Сирий броколі, 120 г112 мг
Інжир сушений, 60 г96 мг
Мигдаль, 30 г75 мг
Апельсин, 150 г60 мг
Волоські горіхи, 30 г28 мг

 

У тому разі, якщо людина отримує недостатню кількість кальцію з харчових продуктів, необхідно придивитися до спеціалізованих лікарських засобів Сучасні виробники пропонують широкий вибір дієтичних добавок і лікарських засобів із таким нутрієнтом. Водночас, якщо вам потрібен для зубів кальцій, варто одразу вживати його з вітаміном D, який важливий для його правильного засвоєння та розподілу (8).

Які бувають форми кальцію для зубів

Багато людей ставлять собі питання, який кальцій кращий для зубів? Сам по собі кальцій є досить хімічно нестійким елементом — відшукати його в чистому вигляді просто неможливо, і всі джерела такої поживної речовини являють собою якусь його сполуку (9). Серед найпопулярніших форм:

  • Карбонат кальцію. Найдоступніший варіант, саме він міститься в крейді, вапняку, шкаралупі яєць, а також різноманітних мушлях. Міститься в багатьох лікарських засобах. Сприяє підтримці здоров’я зубів і кісток, проте для його засвоєння важливо, щоб шлунок виробляв достатню кількість соляної кислоти (10). Така форма кальцію є гарним вибором для профілактики та корекції дефіциту. Така думка пояснюється досить просто: кальцію карбонат містить високе відсоткове співвідношення елементарного кальцію, 40 % (1 г солі карбонату кальцію містить 400 мг елементарного кальцію) (11). Завдяки цьому для отримання добової норми людині потрібно приймати меншу кількість таблеток із такою активною речовиною порівняно з іншими формами кальцію.
  • Глюконат кальцію. Ця форма доступна у вигляді ін’єкцій і таблеток. Засвоюється далеко не найкращим чином, тому лікарі рідко радять використовувати її для профілактики та лікування остеопорозу. Тому, якщо ви замислюєтеся, який кальцій пити для зубів, варто зупинитися все ж на якомусь іншому варіанті.
  • Цитрат кальцію. Досить популярна форма мінералу, яка може слугувати хорошим джерелом такого нутрієнта. Однак вона вирізняється нижчим відсотковим співвідношенням елементарного кальцію в складі, 20 % (1 г солі цитрату кальцію містить 211 мг елементарного кальцію), тож для отримання достатньої кількості активної речовини необхідно приймати велику кількість таблеток, що не завжди зручно (11).

Коли йдеться про вибір лікарських засобів кальцію, лікарі часто рекомендують зупинитися на карбонаті кальцію (10).

Лікування та профілактика проблем із зубами

Багато людей отримують недостатню кількість кальцію з харчових продуктів (12). Діти часто відмовляються від овочів і молочних продуктів, а дорослі схильні дотримуватися обмеженої дієти. Тому, якщо ви зацікавлені в тому, щоб отримати кальцій для зубів, препарати допоможуть із цим впоратися. Сучасні дієтичні добавки допомагають заповнити дефіцит кальцію в раціоні й уникнути негативних наслідків для організму (12).

Якщо ви шукаєте таблетки з кальцієм для зубів, віддайте перевагу дієтичним добавкам або лікарським засобам із вітаміном Д, наприклад, препарату Кальцій-Д3 Нікомед. Вітамін Д (він міститься в цьому препараті у формі холекальциферолу) важливий для повноцінного засвоєння кальцію, адже завдяки достатньому споживанню цього нутрієнту корисний мінерал засвоюється в кишківнику, проникає в кров, розподіляється по організму та потрапляє до кісткової і зубної тканини (8). Тим часом величезна кількість людей по всьому світу страждають від дефіциту вітаміну Д — це підтверджують численні дослідження (13). Тому Кальцій-Д3 Нікомед для зубів може стати хорошим джерелом відразу обох корисних речовин (14).

1 таблетка Кальцій-Д3 Нікомед з апельсиновим і м’ятним смаком містить кальцію карбонату 1250 мг, що еквівалентно 500 мг кальцію, і холекальциферолу (вітаміну D₃) — 5 мкг (200 МО) (14).

Кальцій-Д3 Нікомед із привабливим смаком апельсина або м’яти стане чудовим варіантом для дітей старшого дошкільного та шкільного віку. Його можна давати малюкам від 5 років. Також такий лікарський засіб стане хорошою нутритивною підтримкою для підлітків, дорослих людей, вагітних і мам, які годують груддю. Його можна приймати й літнім людям — як додаткове джерело кальцію та вітаміну Д (14). Кальцій-Д3 Нікомед компенсує дефіцит кальцію і вітаміну Д3 (14), що сприяє збереженню зубної емалі (19).

Якщо ви шукаєте кальцій для зубів для дітей, зупиніть свій вибір на смачних жувальних пігулках із м’ятою або апельсином. Діти приймають їх із задоволенням на відміну від багатьох продуктів, багатих кальцієм. Такі ліки достатньо прийняти один раз на день для підтримки здоров’я зубів і дитячого скелета (14).

FAQ

Який вибрати кальцій для зубів?

Обираючи альтернативне джерело кальцію, варто віддавати перевагу продукції відомих виробників, які несуть відповідальність за якість своїх товарів. Гарним доповненням до повсякденного раціону можуть бути препарати на основі карбонату кальцію — ця форма кальцію містить велике відсоткове співвідношення елементарного кальцію, 40 % (1 г солі карбонату кальцію містить 400 мг елементарного кальцію), і її можна використовувати для корекції дефіциту цієї речовини (10, 11). Щоб кальцій добре засвоївся і приніс користь здоров’ю зубів, важливо отримувати також достатню кількість вітаміну Д (8).

Як зміцнити зуби кальцієм?

Щоб зміцнити зуби кальцієм, важливо отримувати на день достатню кількість такого нутрієнта з харчових продуктів або спеціалізованих лікарських засобів (5, 6). Паралельно важливо приймати достатню кількість вітаміну D для повноцінного засвоєння кальцію (8). Водночас вкрай не рекомендується вживати спиртні напої, а також палити — усі ці фактори призводять до вимивання кальцію і порушень його метаболізму (15, 16).

Який кальцій краще засвоюється для зубів?

Кальцію карбонат може допомогти в збереженні здоров’я і міцності зубної емалі. Він слугує гарним джерелом корисного нутрієнта, водночас його рекомендують приймати разом із вітаміном Д, наприклад, у вигляді препарату Кальцій-Д3 Нікомед (7). Завдяки вітаміну Д кальцій потрапляє в кров і переміщується в кісткові й зубні тканини, що сприяє їх зміцненню та запобігає ослабленню і руйнуванню (5, 6, 8).

Як Вітамін Д впливає на зуби?

Дефіцит вітаміну Д впливає на засвоюваність кальцію, за його дефіцит кальцій вимивається із зубної та кісткової тканини, що призводить до зниження міцності та щільності зубів і збільшує ризик розвитку карієсу (8). Також дефіцит вітаміну Д позначається на функціях кісток щелепи, збільшує ризик пародонтиту, дефектів дентину та емалі в дітей і передчасної втрати зубів у дорослих (17).

Література

1. G. A. Scardina and P. Messina. Good Oral Health and Diet. J Biomed Biotechnol. 2012; 2012: 720692.
2. Ensanya Ali Abou Neel, Anas Aljabo, Adam Strange etc. Demineralization–remineralization dynamics in teeth and bone. Int J Nanomedicine. 2016; 11: 4743–4763.
3. Calcium. The Office of Dietary Supplements (ODS) of the National Institutes of Health (NIH)
4. M M Brzóska, J Moniuszko-Jakoniuk. [Calcium deficiency as on of the risk factors of osteoporosis] Postepy Hig Med Dosw. 1997;51(1):55–74.
5. O Antonenko, G Bryk, G Brito, G Pellegrini, S N Zeni. Oral health in young women having a low calcium and vitamin D nutritional status. Clin Oral Investig. 2015 Jul;19(6):1199–206.
6. M Nishida, S G Grossi, R G Dunford, A W Ho, M Trevisan, R J Genco. Calcium and the risk for periodontal disease. J Periodontol. 2000 Jul;71(7):1057–66.
Вибірка: молоді чоловіки та жінки (29-39 років), літні чоловіки (40-59 років).
7. CALCIUM CONTENT OF COMMON FOODS
8. Kevin D Cashman. Calcium and vitamin D. Novartis Found Symp. 2007;282:123–38; discussion 138–42, 212–8.
9. M. K. Garg and Namita Mahalle. Calcium Supplementation: Why, Which, and How? Indian J Endocrinol Metab. 2019 Jul-Aug; 23(4): 387–390.
10. Kristina Fritz; Katherine Taylor; Mayur Parmar. Calcium Carbonate. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
11. О.М.Лесняк, Л. И. Беневоленской. Остеопороз. Диагностика, профилактика и лечение. Второе издание, переработанное и дополненное. Москва. Издательская группа ГЭОТАР-Медиа. 2010.
12. Julie Shlisky, Rubina Mandlik, Sufia Askari etc. Calcium deficiency worldwide: prevalence of inadequate intakes and associated health outcomes. Ann N Y Acad Sci. 2022 Jun; 1512(1): 10–28.
13. Cristina Palacios and Lilliana Gonzalez. Is vitamin D deficiency a major global public health problem? J Steroid Biochem Mol Biol. Author manuscript; available in PMC 2015 Oct 1.
14. Адаптовано з інструкції по медичному застосуванню лікарського засобу Кальцій-Д3 Нікомед.
15. H. Wayne Sampson, Ph.D.Alcohol’s Harmful Effects on Bone. Alcohol Health Res World. 1998; 22(3): 190–194.
16. C Brot, N R Jorgensen, O H Sorensen. The influence of smoking on vitamin D status and calcium metabolism. Eur J Clin Nutr. 1999 Dec;53(12):920–6.
17. João Botelho, Vanessa Machado, Luís Proença etc. Vitamin D Deficiency and Oral Health: A Comprehensive Review. Nutrients. 2020 May; 12(5): 1471
18. https://www.osteoporosis.foundation/patients/prevention/calcium-content-of-common-foods
19. Кузьмина Е.М. «Кальций у комплексной профилактике стоматологических заболеваний у беременных женщин и подростков». Учебное пособие для студентов и врачей. М. 2023

Реклама UA-CALC-DIC-052023-070

Читайте також

Кальцій-Д₃ Нікомед з апельсиновим або м'ятним смаком – інструкція, склад та спосіб застосування

Кальцій-Д₃ Нікомед з апельсиновим або м'ятним смаком – інструкція, склад та спосіб застосування

Кальцій-Д₃ Нікомед – препарат з доведеною ефективністю, спрямований на корекцію...
Читати статтю Arrow
Кальцій для волосся: вплив на ріст і зміцнення

Кальцій для волосся: вплив на ріст і зміцнення

Напевно усі чули про користь кальцію для кісток і зубів. Але переваги цього макроелемента для здоров’я людини на цьому не закінчуються
Читати статтю Arrow
Чому виникають білі плями на нігтях: причини, симптоми та лікування

Чому виникають білі плями на нігтях: причини, симптоми та лікування

Білі плями на нігтях — дуже поширений симптом. Як правило, такі дефекти не спричиняють жодного дискомфорту — вони лише змінюють нігтьову пластину візуально, роблять її менш привабливою, створюють враження недоглянутості.
Читати статтю Arrow
Кальцій для нігтів: вплив на ріст і зміцнення

Кальцій для нігтів: вплив на ріст і зміцнення

Привабливі, здорові, міцні нігті є візитною карткою кожної доглянутої людини, яка знає собі ціну.
Читати статтю Arrow

Цей сайт використовує файли Cookie

Cookie-це тег, який відправляється в браузери і зберігається на жорсткому диску користувача, щоб прискорити і спростити повернення на сайт після перерви. Файли cookie не завдають шкоди комп’ютеру. Однак користувач може змінити налаштування таким чином, що перед установкою cookie-файлу браузер відправляє запит на дозвіл такої установки. Більшість веб-браузерів дозволяють контролювати більшість файлів cookie через налаштування браузера. ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» може записувати дані про параметри відвідування свого сайту щодо відвідуваних сторінок і пошукових запитів. Коли ви відвідуєте сторінку, можливо, що інформація у вигляді файлу cookie буде збережена на вашому комп’ютері. Файли cookie ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» реєструють тільки Інтернет-провайдера користувача (IP), а також дату і час відвідин. Ці файли cookie використовуються для збору інформації про те, як відвідувачі використовують наш сайт. Ми використовуємо цю інформацію для складання звітів і поліпшення веб-сайту. Файли cookie збирають інформацію в анонімній формі, включаючи кількість відвідувачів веб-сайту, звідки відвідувачі прийшли на веб-сайт і сторінки, які вони відвідали. Файли cookie ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» не використовуються для ідентифікації. Файли cookie зберігатимуться протягом всього періоду роботи порталу і можуть бути видалені за бажанням користувача. Щоб дізнатися більше про файлах cookie, в тому числі дізнатися, які файли cookie були встановлені, відвідайте веб-сайт www.aboutcookies.org

Файли cookie та теги збираються про всіх відвідувачів нашого веб-сайту – зареєстрованих та незареєстрованих користувачів.

Налаштування Cookies