Logo
Ціна
  • RU
  • \ UA

Вітамін Д для дітей: користь, норма організму та дефіцит

Усі батьки прекрасно розуміють важливість достатнього надходження вітамінів і мінералів до дитячого організму, адже такі нутрієнти необхідні для повноцінного перебігу різних процесів у житті людини. Та однією з незамінних для дітей речовин є вітамін Д. Він може вироблятися в організмі під впливом ультрафіолету або надходити ззовні разом із харчовими продуктами та дієтичними добавками. Вітамін Д для дітей важливий, він необхідний для здоров’я кісток і м’язів, міцного імунітету і психічного здоров’я (1). Але давайте про все по черзі. Дізнаємося про функції такої речовини й розповімо, коли потрібен додатковий вітамін Д3 для дітей.

Користь вітаміну D для дітей

Вітамін Д важливий для здоров’я і розвитку дитячого організму в різному віці. Користь цього нутрієнта стає незаперечною ще під час вагітності: недостатнє надходження такої речовини підвищує ризик важких ускладнень, які можуть виникнути в майбутньої мами (2). Також дефіцит такої речовини під час виношування дитини може згодом негативно позначатися на її стані здоров’я, підвищуючи ризик:

  • рахіту;
  • інфекцій дихальних шляхів;
  • порушень розвитку мовлення;
  • алергічних захворювань, у т.ч. екземи;
  • гіпоплазії зубної емалі та дитячого карієсу (1, 3, 4).

Навіть за адекватного рівня вітаміну Д у матері, після пологів ризик виникнення дефіциту цієї речовини в новонародженого зростає. Адже грудне молоко містить лише 20–80 МО/л, що набагато менше вікової норми (1). І підтримка нутрієнта на достатньому рівні дуже важлива для дитячого здоров’я в будь-якому віці. Вітамін Д3 для дітей допомагає:

  • Здоровому розвитку кісток і зубів. Цей нутрієнт регулює всмоктування кальцію та покращує метаболізм. Низький рівень вітаміну Д призводить до зниження всмоктування кальцію в кишківнику, а також до вимивання кальцію з кісткової тканини. Це збільшує ризик переломів, порушень розвитку й росту зубів, а також ускладнює збільшення росту дитини до закладених природою показників (1, 5).
  • Роботі імунітету. Дефіцит вітаміну Д підвищує протистояння дитячого організму до хвороб, зокрема до захворювань верхніх дихальних шляхів, грипу, отиту (1).
  • Психічному та розумовому здоров’ю. Вітамін Д необхідний для розвитку мозку, нормального навчання, пам’яті, моторного контролю та соціальної поведінки. Його дефіцит збільшує ризик депресії (в т.ч. сезонної), і важких психічних захворювань (1, 6, 7).
  • Зниження ризику аутоімунних захворювань, зокрема розсіяного склерозу, ревматоїдного артриту, хвороби Крона й цукрового діабету 1 типу (1).

Отже, норма вітаміну Д для дітей важлива: адекватне надходження такої речовини є важливою запорукою для здоров’я (1).

Вміст вітаміну Д у продуктах і вироблення під впливом сонця

Вітамін Д дійсно міститься в деякій їжі. Харчові продукти з найбільшим вмістом такого нутрієнта — це лосось, сардина, тунець, риб’ячий жир і яєчний жовток. Однак дієта може забезпечити лише 100–200 МО вітаміну Д на день (1). І далеко не всі діти із задоволенням їдять їжу, яка збагачена таким нутрієнтом.

Багато батьків упевнені, що їхні діти отримують достатньо вітаміну Д, коли перебувають під відкритим сонцем. Й насправді сонячне світло може дати 10 000 — 20 000 МО вітаміну Д, якщо потрапляє на 30% поверхні тіла (8). Але водночас потрібно враховувати кілька умов. Зокрема, вітамін ефективно виробляється, якщо:

  • сонце перебуває в зеніті;
  • на шкіру не наноситься сонцезахисний засіб;
  • це літній період.

Кількість ультрафіолету, яка досягає поверхні землі вранці та ввечері, сильно знижена. А в північній і південній півкулі під час холодів сонячні промені падають на землю під таким кутом, що вироблення вітаміну Д стає практично неможливим (1, 9).

З огляду на вищенаведену інформацію стає зрозуміло, що доцільність додаткового вживання такого нутрієнта й добове дозування вітаміну Д3 дітям має підбиратися з урахуванням раціону дитини, її місця проживання і пори року (тривалості перебування під сонцем).

Дефіцит вітаміну Д і коли необхідно приймати препарати з вітаміном Д для дітей?

 

Відповідно до рекомендацій світових педіатрів та науковців, усі діти дитячого віку (від народження до року) мають отримувати профілактичну дозу вітаміну Д (10). Надалі додатковий прийом такого засобу з дієтичних добавок рекомендований лише дітям із груп ризику, зокрема тим, хто:

  • отримує мало продуктів, багатих на такий нутрієнт;
  • має захворювання, які можуть ускладнювати всмоктування вітаміну Д із їжі;
  • мало перебуває на сонці;
  • страждає від ожиріння;
  • приймає деякі ліки, які можуть порушувати метаболізм вітаміну Д (наприклад, протиепілептичні препарати) (1).

Варто враховувати, що світові лікарі рекомендують обмежувати дітей від перебування під прямими сонячними променями для зниження ризику розвитку раку шкіри. З урахуванням такої рекомендації добова норма вітаміну Д3 для дітей може бути отримана тільки з харчових продуктів та дієтичних добавок (11).

Але водночас, багато лікарів рекомендують приймати засоби з таким нутрієнтом профілактично протягом усього року, за винятком трьох літніх місяців. В Україні така рекомендація навіть була прийнята Конгресом педіатрів у 2008 р. — усім дітям від 2 місяців до 3 років рекомендувалося давати на добу Д3 1000 МО (12). Американські вчені дають аналогічні рекомендації і для дітей старшого віку (13).

Визначення дозування вітаміну Д3 для дітей різного віку

 

Не існує єдиної думки щодо того, якою має бути добова доза вітаміну Д для дітей. Відповідно до рекомендацій американського інституту медицини:

  • діти від народження до 12 місяців мають отримувати на день 400 МО або 10 мкг;
  • діти від 1 до 18 років мають отримувати 600 МО або 15 мкг (14).

Відповідно до вимог МОЗ України:

  • добова потреба для дітей віком від 0 до 3 місяців становить 320 МО або 8 мкг;
  • діти віком 4 міс-6 років мають отримувати 10 мкг або 400 МО;
  • діти віком 7–17 років мають отримувати 5 мкг або 200 МО (15).

Водночас варто враховувати, що багато світових науковців вважають такі рекомендації заниженими й рекомендують середнє споживання вітаміну Д на рівні 600–1000 МО на добу у віці від 1 до 18 років (16). Щоб задовольнити такі потреби, можуть використовуватися лікарські препарати, що містять вітаміни групи D, наприклад, Кальцій-Д3 Нікомед. Оптимальне дозування вітаміну Д для дітей під час вживання дієтичних добавок підбирається під час консультації лікаря.

Кальцій-Д3 Нікомед і профілактика дефіциту вітаміну Д у дітей

 

Замислюючись про необхідність профілактики дефіциту, багато батьків замислюються, який краще вітамін Д3 для дітей. І можливим вибором для отримання достатньої кількості такого нутрієнта є Кальцій-Д3 Нікомед. Це лікарський засіб, який є додатковим джерелом вітаміну Д і кальцію. Він допоможе скоригувати недостатнє вживання таких нутрієнтів із харчових продуктів (17).

Як зазначено в інструкції, Кальцій-Д3 Нікомед з апельсиновим і м’ятним смаком підходить для дітей від 5 років, його також можна використовувати в підлітковому віці. Цей лікарський засіб має форму жувальних таблеток, кожна з яких є джерелом 200 МО вітаміну Д і 1250 мг карбонату кальцію (що еквівалентно 500 мг кальцію) (17).

Згідно з інструкцією препарат необхідно приймати дітям по 1–2 таблетки на добу, враховуючи рекомендації лікаря (17).

 

FAQ

 

Чим небезпечний вітамін Д для дітей?

 

При адекватному надходженні в організм вітамін Д не завдає шкоди й навіть навпаки підтримує різні функції органів і систем (1). Однак надмірне споживання такого нутрієнта дійсно може виявитися небезпечним і стати причиною гіперкальціємії (надмірної кількості кальцію в крові). Такий стан, своєю чергою, небезпечний розвитком слабкості м’язів, виникненням блювання, зневоднення, появою каменів у нирках тощо. Також надмірне вживання вітаміну Д може спричинити ниркову недостатність і порушення в роботі серця. Допустимим верхнім рівнем споживання вітаміну Д для дітей до пів року є 1000 МО, у віці 7–12 місяців — 1500 МО, у віці 1–3 роки — 2500 МО, у віці 4–8 років — 3000 МО, у віці 9–12 років — 4000 МО (14).

Вітамін Д для дітей  —  на що він впливає?

 

Вітамін Д впливає на формування скелета та зубів, оскільки забезпечує адекватне засвоєння і метаболізм кальцію. Також він підтримує функції імунної, ендокринної та нервової системи. Ще цей нутрієнт знижує ризик виникнення різних захворювань, починаючи від ГРВІ й закінчуючи аутоімунними хворобами та раком (1).

 

Література

1. Joy A. Weydert. Vitamin D in Children’s Health. Children (Basel). 2014 Sep; 1(2): 208–226
2. Shu-Qin Wei, Hui-Ping Qi, Zhong-Cheng Luo, William D Fraser. Maternal vitamin D status and adverse pregnancy outcomes: a systematic review and meta-analysis. J Matern Fetal Neonatal Med. 2013 Jun;26(9):889–99.
3. Andrew J O Whitehouse, Barbara J Holt, Michael Serralha, Patrick G Holt, Merci M H Kusel, Prue H Hart. Maternal serum vitamin D levels during pregnancy and offspring neurocognitive development. Pediatrics. 2012 Mar;129(3):485–93.
4. Robert J Schroth, Christopher Lavelle, Robert Tate etc. Prenatal vitamin D and dental caries in infants. Pediatrics. 2014 May;133(5): e1277–84.
5. Aline L Bueno, Mauro A Czepielewski. The importance for growth of dietary intake of calcium and vitamin D. J Pediatr (Rio J). 2008 Sep-Oct;84(5):386–94.
6. Darryl W Eyles, Steven Smith, Robert Kinobe etc. Distribution of the vitamin D receptor and 1 alpha-hydroxylase in human brain. J Chem Neuroanat. 2005 Jan;29(1):21–30.
7. Joyce C McCann, Bruce N Ames. Is there convincing biological or behavioral evidence linking vitamin D deficiency to brain dysfunction. FASEB J. 2008 Apr;22(4):982–1001.
8. Béatrice Bouvard, Cédric Annweiler, Agnès Sallé etc. Extraskeletal effects of vitamin D: Facts, uncertainties, and controversies. Joint Bone Spine. Volume 78, Issue 1, January 2011, Pages 10–16.
9. Arash Hossein-nezhad, Michael F. Holick. Vitamin D for Health: A Global Perspective. Mayo Clin Proc. 2013 Jul; 88(7): 720–755.
10. Sophie Jullien. Vitamin D prophylaxis in infancy. BMC Pediatr. 2021; 21(Suppl 1): 319.
11. Ji Yeon Lee, Tsz-Yin So, Jennifer Thackray. A Review on Vitamin D Deficiency Treatment in Pediatric Patients. J Pediatr Pharmacol Ther. 2013 Oct-Dec; 18(4): 277–291.
12. Ю.В. Марушко, Т.В. Гищак. Профілактика дефіциту вітаміну D у дітей. Стан проблеми у світі та Україні. Modern Pediatrics. Ukraine. 2021.4(116): 3645
13. John Cannell, Reinhold Vieth, Walter Willett, Michael A Zasloff. Cod Liver Oil, Vitamin A Toxicity, Frequent Respiratory Infections, and the Vitamin D Deficiency Epidemic. December 2008The Annals of otology, rhinology, and laryngology 117(11):864–70
14. Vitamin D. NIH Office of Dietary Supplements.
15. МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ НАКАЗ 03.09.2017 № 1073
16. Antonio Corsello, Giulia C. I. Spolidoro, Gregorio P. Milani etc. Vitamin D in pediatric age: Current evidence, recommendations, and misunderstandings. Front Med (Lausanne). 2023
17. Адаптовано з інструкції для медичного застосування лікарського засобу Кальцій-Д3 Нікомед з апельсиновим смаком.

Реклама UA-CALC-DIC-072023-076

Читайте також

Кальцій: наскільки важливий для дитини

Кальцій: наскільки важливий для дитини

Кальцій для дітей дуже важливий, адже він є основним будівельним матеріалом для росту та зміцнення кісток і зубів.
Читати статтю Arrow

Цей сайт використовує файли Cookie

Cookie-це тег, який відправляється в браузери і зберігається на жорсткому диску користувача, щоб прискорити і спростити повернення на сайт після перерви. Файли cookie не завдають шкоди комп’ютеру. Однак користувач може змінити налаштування таким чином, що перед установкою cookie-файлу браузер відправляє запит на дозвіл такої установки. Більшість веб-браузерів дозволяють контролювати більшість файлів cookie через налаштування браузера. ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» може записувати дані про параметри відвідування свого сайту щодо відвідуваних сторінок і пошукових запитів. Коли ви відвідуєте сторінку, можливо, що інформація у вигляді файлу cookie буде збережена на вашому комп’ютері. Файли cookie ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» реєструють тільки Інтернет-провайдера користувача (IP), а також дату і час відвідин. Ці файли cookie використовуються для збору інформації про те, як відвідувачі використовують наш сайт. Ми використовуємо цю інформацію для складання звітів і поліпшення веб-сайту. Файли cookie збирають інформацію в анонімній формі, включаючи кількість відвідувачів веб-сайту, звідки відвідувачі прийшли на веб-сайт і сторінки, які вони відвідали. Файли cookie ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» не використовуються для ідентифікації. Файли cookie зберігатимуться протягом всього періоду роботи порталу і можуть бути видалені за бажанням користувача. Щоб дізнатися більше про файлах cookie, в тому числі дізнатися, які файли cookie були встановлені, відвідайте веб-сайт www.aboutcookies.org

Файли cookie та теги збираються про всіх відвідувачів нашого веб-сайту – зареєстрованих та незареєстрованих користувачів.

Налаштування Cookies