Чому виникають білі плями на нігтях: причини, симптоми та лікування
Білі плями на нігтях — дуже поширений симптом. Як правило, такі дефекти не спричиняють жодного дискомфорту — вони лише змінюють нігтьову пластину візуально, роблять її менш привабливою, створюють враження недоглянутості.
Найчастіше, біла пляма на нігті не несе жодної загрози здоров’ю, проте залишати її без уваги не можна (1). Адже її поява може свідчити про різні проблеми, зокрема, і про дефіцит необхідних нутрієнтів, незамінних для нашого організму. Якщо з’явилися білі плями на нігтях, нестача вітаміну це одна з можливих причин, яку припускають лікарі (2). І вони часто виявляються праві. Але давайте про все по черзі.
Що таке білі плями на нігтях і чому вони виникають?
Перед тим, як розібратися, чому білі плями на нігтях можуть з’явитися, необхідно зрозуміти, чим такі утворення відрізняються за структурою. Лікарі називають їх терміном лейконіхія, і за своєю суттю вони є скупченнями білого пігменту (фарбувальної речовини) або порожнечами в нігтьовій пластині. Якщо з’явилися білі плями на нігтях, причини бувають найрізноманітнішими (1). Спробуємо розібратися в природі такого явища. І для цього спочатку необхідно дізнатися про етапи росту і структурні особливості нашої нігтьової пластини.
Клітини нігтя зароджуються під кутикулою — у матриксі (3). Вони називаються оніхобластами. У самій основі нігтя міститься безліч нервів і тонких кровоносних судин, завдяки цьому нігтьова пластина отримує всі ті речовини, які потрібні їй для розвитку й повноцінного росту.
У міру свого зростання і розвитку оніхобласти зміщуються вгору — рухаються ближче до вільного краю нігтя, а згодом поступово відмирають і формують ороговілий шар (3). Саме так і відбувається ріст нігтьової пластини.
Якщо зона росту остеобластів травмується або на них впливають різні патогенні чинники, на нігті можуть утворюватися білі смужки та/або плями (1).
Спробуємо розібратися, чому з’являються білі плями на нігтях більш детально. Основні причини розвитку лейконіхії включають:
- Травми. Це може бути не тільки забій, травмувати матрикс можна також у процесі проведення манікюру або нарощування нігтів. Травмувати матрикс нігтя можуть хімічні речовини, зокрема гель-лаки, знежирювачі та інші засоби для обробки нігтьової пластини. Нерідко лейконіхія з’являється в людей, які гризуть нігті.
- Дефіцит вітамінів і мінералів. Якщо з’явилися білі плями на нігтях, чого не вистачає, визначити досить складно. Й одним із винуватців такого дефекту може ставати дефіцит кальцію (2).
- Грибок нігтів. Якщо грибкова інфекція вражає нігтьову пластину, на ній можуть з’являтися невеликі білі цятки. І підтвердити грибок дуже просто, для цього достатньо відвідати дерматолога і здати простий аналіз — зішкріб.
- Вживання антибіотиків і деяких інших медикаментів.
- Отруєння важкими металами. Це досить рідкісна причина, проте навіть у сучасному світі іноді трапляється отруєння свинцем тощо.
- Різні системні захворювання, зокрема хвороби щитоподібної залози, патології нирок і печінки, патології травного тракту, різні форми цукрового діабету тощо.
- Дерматологічні захворювання. Нерідко лейконіхія виникає на тлі псоріазу та інших хвороб шкіри.
Перше запитання, яке виникає, якщо з’являються білі плями на нігтях — чого не вистачає організму.
Симптоми: як проявляється лейконіхія?
На нігтях білі плями можуть мати різну форму і ступінь поширення. Симптоми лейконіхії пов’язані з причиною виникнення такого порушення. Зокрема, така патологія може бути:
- Тотальна. У цьому випадку абсолютно весь ніготь стає білим, водночас подібне порушення зачіпає всі пальці. Причина такого порушення зазвичай криється в спадковій схильності або важких захворюваннях (хворобах нирок, печінки, кишківника) (4).
- Часткова. У цьому випадку зміни помітні на одному або декількох пальцях (1).
- Точкова. У такій ситуації на нігтях видно точки — вони можуть бути як поодинокими, так і скупченнями (1). Така форма лейконіхії вважається найпоширенішою і нерідко спостерігається в дітей, які гризуть нігті. Також її провокує неправильна техніка проведення манікюру, коли майстер знімає занадто великий шар нігтьової пластини. Ну й ще одна відповідь на запитання, чому білі плями на нігтях — неправильне незбалансоване харчування та дефіцит різних нутрієнтів.
- Смугоподібна. На нігтьовій пластині з’являються лінії білого кольору, які розташовуються паралельно лунці на нігтях. Вони також можуть виникати під час дефіциту поживних речовин, крім того, їх іноді провокують деякі системні захворювання (1). Білі смуги на нігтях іноді утворюються під час приймання деяких медикаментів, зокрема під час хімієтерапії.
Серед симптомів, які можуть виникати в людей із лейконіхією, також треба виділити зміну структури нігтьової пластини. Вона може ставати пухкою, розшаровуватися та ламатися. Така симптоматика часто вказує на розвиток грибкової інфекції (6). Також її можуть провокувати хронічні дерматологічні хвороби — той же псоріаз, про який ми говорили трохи вище.
Якщо з’явилися білі плями на нігтях ніг або рук, потрібно насамперед замислитися над тим, чи не було останнім часом чинників, що травмували нігті. Також важливо оцінити свої харчові звички — можливо, ви просто не отримуєте достатньої кількості поживних речовин. Якщо ці причини виключені, варто звернутися до лікаря-дерматолога для консультації та діагностики.
Діагностика
Як ми вже з’ясували, лейконіхія може провокуватися найрізноманітнішими чинниками. І далеко не завжди їх вдається з’ясувати самостійно. Визначити, що означають білі плями на нігтях і чому вони з’явилися, може досвідчений лікар-дерматолог. Він проведе огляд і збере анамнез, а також призначить необхідні аналізи.
Зокрема, якщо з’явилися білі плями на нігтях, діагностика може включати:
- зішкріб з нігтів для аналізу під мікроскопом;
- проведення загального аналізу крові, а також аналізу крові на кальцій і деякі специфічні маркери;
- консультацію вузьких фахівців, якщо є підозра, що лейконіхія є лише проявом якоїсь іншої проблеми зі здоров’ям.
Лікування білих плям на нігтях
Найчастіше лейконіхія абсолютно безпечна для людей — вона не потребує специфічного медичного лікування (1). Пляма зсувається вгору по росту нігтьової пластини та відростає здоровий ніготь. Але закономірно, що люди, які зіткнулися з таким порушенням, цікавляться, як позбутися білих плям на нігтях. Якщо є підозра, що зміни нігтьової пластини спричинені травмами, вони відростуть через деякий час самі по собі. Водночас дуже важливо берегти нігті від повторних ушкоджень, фахівці навіть рекомендують на деякий час відмовитися від проведення манікюру, щоб випадково не травмувати матрикс нігтя.
Багато людей із недостатністю харчування і підозрою на дефіцит поживних речовин цікавляться, що робити, якщо з’явилися білі плями на нігтях, які вітаміни пити. Якщо причина криється у нестачі кальцію, то необхідно забезпечити його достатнє надходження та адекватне засвоєння (2). Впоратися із цим завданням допоможе КАЛЬЦІЙ-Д3 НІКОМЕД з апельсиновим і м’ятним смаком, призначений для дітей віком від 5 років, дорослих, людей літнього віку, а також для вагітних жінок і матерів, які годують груддю (8).
Кальцій-Д3 Нікомед поєднує в собі кальцію карбонат (1 таблетка містить кальцію карбонату 1250 мг, що еквівалентно 500 мг), необхідний для здоров’я та краси нігтів та інших структур нашого організму, та вітамін Д3 (холекальциферолу 200 МО), який допомагає його кращому засвоєнню та розподілу по всьому організму (8).
Карбонат кальцію вважається оптимальною формою мінералу для профілактики та усунення дефіциту, тому що вона містить більший відсотковий показник співвідношення елементарного кальцію, 40 % (1 г солі карбонату кальцію містить 400 мг елементарного кальцію), що суттєво скорочує кількість пігулок, які треба вживати на день для забезпечення добової норми, і покращує довгострокову клінічну картину (7).
Препарат КАЛЬЦІЙ-Д3 НІКОМЕД компенсує дефіцит кальцію і вітаміну Д3 (8), що сприяє поліпшенню якості нігтьової пластини (9).
Але, як прибрати білі плями на нігтях, спричинені іншими проблемами зі здоров’ям, підкаже тільки лікар. Наприклад, у разі розвитку грибкової інфекції необхідно використовувати спеціальні протигрибкові препарати (6). А в разі захворювань нирок або печінки докласти зусиль для лікування основного захворювання.
Профілактика появи білих плям на нігтях
Якщо у вас на тлі повного здоров’я періодично з’являються білі плями на нігтях, профілактика дуже важлива — вона допоможе уникнути проявів лейконіхії (1). Досвідчені дерматологи рекомендують:
- позбутися звички гризти нігті, якщо вона існує;
- правильно і збалансовано харчуватися;
- відмовитися від агресивного манікюру й уникати застосування хімічних речовин для догляду за нігтьовою пластиною;
- отримувати достатню кількість кальцію, наприклад, профілактичний або лікувальний прийом препарату Кальцій-Д3 Нікомед допоможе впоратися із цим завданням;
- не піддавати нігті надмірним навантаженням.
Під час грамотної профілактики лейконіхія більше не буде вас турбувати, і вам не потрібно буде турбуватися, як позбутися білих плям на нігтях. Адекватне вживання поживних речовин допоможе також зберегти нігтьові пластини міцними й щільними, поліпшить їхній зовнішній вигляд, та й позитивно позначиться на здоров’ї всього організму (2, 9). Якщо на нігті біла пляма нікуди не зникає попри всі ваші зусилля, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем (1).
Література
2. Kallapan Pakornphadungsit, Poonkiat Suchonwanit, Tueboon Sriphojanart. Hereditary Leukonychia Totalis: A Case Report and Review of the Literature. Case Rep Dermatol. 2018 Jan-Apr; 10(1): 82–88.
3. Structure of the nails. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-.
4. Maija Kiuru, Mazen Kurban, Munenari Itoh etc. Hereditary Leukonychia, or Porcelain Nails, Resulting from Mutations in PLCD1. The American Journal of Human Genetics Volume 88, Issue 6, 10 June 2011, Pages 839–844.
5. Caterina Foti, Nicoletta Cassano, Vincenzo O Palmieri etc. Transverse leukonychia in severe hypocalcemia. Eur J Dermatol. 2004 Jan-Feb;14(1):67–8.
6. Nail fungus: Overview. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-.
7. О.М.Лесняк, Л. И. Беневоленской. Остеопороз. Диагностика, профилактика и лечение. Второе издание, переработанное и дополненное. Москва. Издательская группа ГЭОТАР-Медиа. 2010.
8. Адаптовано з інструкції для медичного застосування лікарського засобу Кальцій-Д3 Нікомед
9. Ю. М. Перламутров, А. М. Соловьев, О. М. Молчанова. Влияние кальция на качество волос и ногтей. Вестник дерматологии и венерологии, М. 2006, № 4, стр. 43–45.
Реклама UA-CALC-DIC-052023-069