Остеопороз у чоловіків
Остеопороз у чоловіків — це приховане захворювання, яке характеризується низькою кістковою масою та загальним погіршенням архітектури кістки, що призводить до крихкості та підвищеного ризику переломів. Класично, таке захворювання є більш вивченим у жінок у постменопаузі через відомі ефекти дефіциту естрогену на цьому життєвому етапі жіночого організму. Однак останніми роками остеопороз у чоловіків також виявляють доволі часто, що, на думку світової медичної спільноти, вимагає більш уважного ставлення до цієї проблеми (1).
Причини, симптоми остеопорозу
Залежно від причин виникнення остеопороз у чоловіків буває:
- Первинним. Це захворювання розвивається саме по собі, не на тлі інших проблем зі здоров’ям. Первинний остеопороз може бути інволюційним (виникає у віці до 70 років) та ідіопатичним — це остеопороз у молодих чоловіків та осіб до 70 років. У першому випадку основна причина захворювання — поступове зниження кісткової маси через вікову резорбцію кісток. Однак якщо розвинувся ідіопатичний остеопороз у чоловіків, причини можуть включати неадекватний пік кісткової маси (недостатнє досягнення максимального рівня щільності кістки до віку 25–30 років), генетичні проблеми, недостатньо рухливий спосіб життя, дефіцит вітаміну D3 тощо.
- Вторинним. Така форма захворювання виникає на тлі інших проблем зі здоров’ям, зокрема за гіпогонадизму, цукрового діабету, зловживання алкоголем, порушень засвоєння їжі в кишечнику, системних захворювань тощо. (1).
Порівняно із жінками, у чоловіків набагато частіше спостерігається розвиток остеопорозу на тлі зловживання спиртним і тютюновими виробами (2).
Якщо розвивається остеопороз, симптоми в чоловіків зазвичай відсутні аж до моменту першого перелому. Саме тому дуже важливу роль відіграє своєчасне виявлення факторів ризику та рання діагностика (3).
Фізично остеопороз може ніяк не позначатися на самопочутті, доки не досягне стадії, що зайшла досить далеко. На цьому етапі у хворого можуть відбуватися переломи хребців, що проявлятиметься зниженням зросту на кілька сантиметрів і кіфозом (викривленням хребта) (4).
Під час фізикального обстеження при діагностиці остеопорозу лікарі також можуть звертати увагу на:
- наявність складок на спині та боках (симптому надлишкової шкіри);
- зменшення відстані між реберними дугами;
- неможливість повністю випрямитися під час вимірювання зросту;
- деформацію грудної клітки;
- відносне збільшення живота в об’ємі;
- подовження верхніх кінцівок.
Усі перелічені симптоми можуть вказувати на компресійні переломи хребта внаслідок остеопоротичних змін (5). Патологічні зміни в кістках можуть провокувати появу болю в спині, окремих кістках і суглобах. Тому наявність болісних відчуттів, особливо в поєднанні з факторами ризику, суттєво збільшує ризик розвитку остеопорозу та потребує вжиття відповідних профілактичних заходів.
Фактори ризику
Вивчивши причини розвитку остеопорозу в чоловіків, можна легко зробити висновки про те, які стани можуть спричиняти остеопоротичне руйнування кісток. Якщо виникає остеопороз у чоловіків, фактори ризику можна розділити на кілька груп:
- Спосіб життя. Сюди входить алкоголізм, куріння та сидячий спосіб життя.
- Гормональні чинники. Вони представлені надмірною кількістю глюкокортикоїдів, гіпогонадизмом (у т.ч. на тлі лікування раку простати), гіперпаратиреозом і гіпертиреозом.
- Порушення в роботі шлунково-кишкового тракту. Серед них — синдроми мальабсорбції, запальні хвороби кишківника, глютенова ентеропатія, первинний біліарний цироз і гастректомія.
- Системні хвороби. До цієї групи факторів входить ревматоїдний артрит, множинна мієлома та інші злоякісні новоутворення.
- Лікарські препарати. Ризик остеопорозу зростає під час прийому глюкокортикоїдів, протисудомних препаратів, гормонів щитоподібної залози. Ще один фактор ризику — проведення хіміотерапії.
- Інші фактори. Це надлишок кальцію в крові (гіперкальціурія), зокрема на тлі дефіциту вітаміну D3, ХОЗЛ (хронічна обструктивна хвороба легень) тощо. (2).
Діагностика чоловічого остеопорозу
На сьогодні діагностика остеопорозу в чоловіків, як правило, має на увазі проведення двоенергетичної рентгенівської абсорбціометрії, яку вимірюють у кількох місцях — на рівні шийки стегна й на рівні хребця. Також таке тестування може проводитися в ділянці передпліччя. Це дослідження дає змогу виміряти мінеральну щільність кістки (МЩК). Лікарі також часто називають цей метод діагностики рентгенівською денситометрією (2, 1).
У пацієнтів віком понад 50 років остеопороз може бути діагностовано за показників денситометрії на рівні — 2,5 SD за Т-критерієм. В осіб більш юного віку постановка діагнозу відбувається при показниках — 2,5 D за Z-критерієм (1).
За підозри на недіагностовані переломи хребців діагностика також включає рентгенографію хребта в ранніх проєкціях. І всім пацієнтам з остеопорозом і підозрою на розвиток такої хвороби призначають різні аналізи крові, зокрема визначення рівня:
- кальцію в сироватці крові;
- 25 (ОН) вітаміну D (метаболіту вітаміну D3);
- загального тестостерону;
- лужної фосфатази;
- гормонів тощо. (1).
Лікування чоловічого остеопорозу
Лікування остеопорозу в чоловіків передбачає комплексний підхід. Пацієнтам призначають:
- Зміну способу життя. Необхідне правильне харчування, також важливо регулярно займатися спортом, відмовитися від надмірного вживання спиртного й куріння. Рекомендовано мінімум 30–40 хвилин вправ з обтяженнями 3–4 рази на тиждень.
- Добавки кальцію та вітаміну D3. Такі речовини допомагають зменшити ризик переломів у разі спільного прийому. Кальцій запобігає резорбції кістки, а вітамін D3 сприяє його повноцінному засвоєнню. За дефіциту вітаміну D3 кальцій не тільки не засвоюється з їжі або дієтичних добавок, а й активно вимивається з кісток для підтримання достатнього рівня в крові.
- Спеціальні препарати для лікування остеопорозу. Можуть використовуватися ліки, які знижують швидкість резорбції кістки та сприяють її ремоделюванню. Такі засоби можуть використовуватися тільки під лікарським контролем, оскільки можуть спричиняти різні небажані побічні ефекти.
- Ліки для терапії супутніх захворювань. Зокрема, при гіпогонадизмі необхідно обов’язково приймати тестостерон, він сприяє підвищенню мінеральної щільності кістки та знижує ризики переломів.
Якщо розвинувся остеопороз у чоловіків, лікування зазвичай передбачає тривалий підхід, а в деяких випадках і зовсім має довічний характер. Однак усі ліки мають використовуватися під наглядом лікаря. У деяких випадках їх потрібно приймати курсами, роблячи перерви на 1–2 роки (1).
Профілактика чоловічого остеопорозу
Профілактична стратегія містить комплекс заходів, зокрема:
- зміна способу життя;
- підвищену фізичну активність;
- прийом кальцію і вітаміну D3;
- відмова від спиртного й нікотину;
- обмеження споживання солі;
- своєчасну діагностику та лікування супутніх проблем зі здоров’ям.
Профілактика чоловічого остеопорозу має довічний характер. За наявності факторів ризику розвитку такої хвороби пацієнтам рекомендований регулярний скринінг (6).
Використання Кальцій-Д3 Нікомед Остеофорте при нестачі кальцію
Під час лікування та профілактики остеопорозу більшість лікарів у всьому світі використовують таблетки з кальцієм і вітаміном D3. Ці препарати допомагають скорегувати можливу нестачу таких нутрієнтів і знижують ризик резорбції кістки (або хоча б уповільнюють темпи руйнування). Як джерело цих поживних речовин може використовуватися Кальцій-д3 Нікомед Остеофорте. Цей лікарський засіб було розроблено для лікування остеопорозу та профілактики такого захворювання в осіб із групи ризику. У його складі:
- 2500 мг карбонату кальцію, що дорівнює 1000 мг елементарного кальцію;
- 20 мкг або 800 МО холекальциферолу — вітаміну D3.
Препарат випускається у формі жувальних таблеток із приємним лимонним смаком і призначений для щоденного прийому в рамках лікування та профілактики остеопорозу (7).
Кальцій-Д3 Нікомед сприяє поліпшенню мінеральної щільності кістки (МЩК) (9) і зниженню ризику переломів (8).
Остеопороз у чоловіків — досить поширена проблема, за якої відбувається зниження мінеральної щільності кістки через зміну її мікроструктури. Розвиток такого захворювання призводить до виникнення крихких переломів, які своєю чергою суттєво знижують якість життя, підвищують рівень захворюваності, смертності та інвалідності (1). Таблетки з кальцієм і вітаміном D3 допомагають знизити ризик розвитку остеопоротичних змін і уникнути переломів. Прийом таких засобів рекомендований усім пацієнтам з остеопорозом і високою ймовірністю його розвитку (5, 6). Багато лікарів рекомендують використання Кальцію-Д3 Нікомед Остеофорте — лікарського засобу з карбонатом кальцію та вітаміном D3. Він добре засвоюється і надійно попереджає дефіцит таких важливих поживних речовин (7).
FAQ
Чому виникає остеопороз у чоловіків?
Остеопороз — мультифакторне захворювання. Основна причина його виникнення — зниження мінеральної щільності кістки, яке може бути спровоковане генетичною схильністю, супутніми захворюваннями, неправильним способом життя тощо (1).
Як дізнатися, чи є в тебе остеопороз?
Підтвердити або спростувати наявність остеопорозу може тільки лікар. Для підтвердження діагнозу необхідно пройти рентгенівську денситометрію — дослідження, яке дає змогу оцінити щільність кісткової тканини (1, 2).
Де болить при остеопорозі?
Остеопороз може протікати безсимптомно. Також хвороба може проявлятися болями в спині, ребрах, кістках і суглобах по всьому тілу, зниженням росту та викривленням хребта (3, 4).
Що не можна робити
При остеопорозі не можна падати і травмуватися — будь-яке пошкодження може призвести до розвитку переломів. Пацієнтам із високим ризиком падіння (з огляду на особливості здоров’я) потрібно створити безпечний простір і адекватну підтримку (тростину, ходунки тощо) для профілактики травм (1).
Література
2. Giuseppe Rinonapoli, Carmelinda Ruggiero, Luigi Meccariello etc. Osteoporosis in Men: A Review of an Underestimated Bone Condition. Int J Mol Sci. 2021 Feb; 22(4): 2105.
3. Waldemar Misiorowski. Osteoporosis in men. Prz Menopauzalny. 2017 Jun; 16(2): 70–73.
4. Joann L. Porter; Matthew Varacallo. Osteoporosis. Treasure Island (FL): StatPearls Publish-ing; 2023 Jan-.
5. Ігнатьєв, О. М.; Полівода, О. М.; Турчин, М.І. та ін. Клінічні рекомендації з діагно-стики, профілактики та лікування остеопорозу. Вісник морської медицини 2019
6. Muralidhar V. Pai. Osteoporosis Prevention and Management. J Obstet Gynaecol India. 2017 Aug; 67(4): 237–242.
7. Адаптовано з інструкції по медичному застосуванню Кальцій-Д3 Нікомед Остеофо-рте.
8. Larsen et al. J Bone and Mineral Res. 2004, 19, Вибірка N=2983, жінки 66+, 3 роки.
9. Chapuy MC et al 1992 NEJM 327 (23); 1637-42.
Реклама UA-CALC-DIC-092023-087