Logo
Ціна
  • RU
  • \ UA

Вітамін Д: користь для здоров’я, джерела та ризики дефіциту

Вітамін Д — це жиророзчинний вітамін, який необхідний організму для повноцінного розвитку й підтримки здоров’я скелета завдяки регуляції засвоєння кальцію. За останні десятиліття вчені підтвердили, що функції такого нутрієнта на цьому не обмежуються, і він важливий також для профілактики багатьох захворювань, починаючи від серцево-судинних хвороб і закінчуючи цукровим діабетом та онкологією. Водночас поширеність дефіциту цієї поживної речовини дуже висока, і для його корекції та профілактики можуть використовуватися різноманітні препарати з вітаміном Д (1).

Користь вітаміну D для здоров’я

Користь вітаміну Д для здоров’я людини незаперечна, оскільки він впливає на функції всього опорно-рухового апарату, а також імунної, нервової та серцево-судинної системи. Серед основних переваг такої речовини для здоров’я людини:

  • Підтримка гомеостазу кальцію, здоров’я кісток і зубів. Кальцій може нормально засвоюватися з харчовими продуктами або добавками тільки за умови адекватного споживання вітаміну Д. Якщо цього нутрієнта не вистачає, всмоктування кальцію в кишківнику зменшується, відповідно падає його рівень у крові. А зниження рівня кальцію в крові є сигналом для організму про те, що необхідно вимивати більше кальцію з кісток, щоб підтримувати його адекватну концентрацію в крові. Таким чином, нестача вітаміну Д призводить до демінералізації кісткової тканини — зниження її міцності та збільшення ризику остеопорозу, рахіту й переломів (1).
  • Підтримка нормальної роботи імунітету. Вітамін Д важливий для дозрівання імунних клітин і вироблення деяких протимікробних агентів, також він активує функції макрофагів, які борються з агресивними вірусами, бактеріями та грибками. Учені впевнені, що ризик розвитку сезонних інфекцій зростає на тлі дефіциту вітаміну Д. А нещодавно було висунуто теорію про користь такої речовини для профілактики та лікування аутоімунних захворювань (1).
  • Профілактика онкології. Низький рівень вітаміну Д підвищує ймовірність розвитку різних типів раку і знижує виживання, збільшуючи тяжкість симптомів хвороби й підвищуючи ризик метастазування пухлин (1).
  • Профілактика й лікування депресії. Ще одна важлива функція вітаміну Д3 полягає в участі цієї речовини в різних процесах, що відбуваються в головному мозку. І вчені виявили взаємозв’язок між дефіцитом такої речовини й депресією. Тому адекватне надходження такої речовини є важливим для підтримання нормального психічного здоров’я. А в разі, якщо депресивні розлади вже виникли, корекція споживання вітаміну Д допомагає зменшити їхні прояви (2, 3).

Також є дані, що адекватне надходження такої поживної речовини пов’язане з нижчим рівнем ризику розвитку цукрового діабету 2 типу та з ефективнішим схудненням (4, 5).

Норма й дефіцит вітаміну D: як визначити оптимальний рівень вітаміну D у крові

Скільки потрібно вітаміну Д на день залежить від віку. Зокрема, згідно з міжнародними нормами, добова норма споживання становить:

  • для дітей 0–12 місяців — 400 МО або 10 мкг;
  • для дітей 1–13 років — 600 МО або 15 мкг;
  • для дітей 14–18 років і дорослих до 70 років — 600 МО і 15 мкг;
  • для дорослих старше 70 років — 800 МО або 20 мкг.

Однак у деяких джерелах ідеться про те, що вітамін Д3 потрібно отримувати у вищих дозах. Зокрема, дорослим може бути потрібно 1500–2000 МО (37,5–50 мкг), а дітям і підліткам — 1000 МО (25 мкг) для підтримання достатнього рівня такого нутрієнта в крові.

Щоб визначити, чи вистачає організму такої речовини, можна здати аналіз крові на рівень 25(ОН)D у сироватці. Це загальноприйнятий біомаркер, за допомогою якого визначається норма вітаміну D в організмі, і в нормі він не має опускатися нижче 50 нмоль/л (20 нг/мл). Водночас концентрація, яка вважається надмірною і потенційно небезпечною, становить 125 нмоль/л (50 нг/мл). Низький вітамін Д є показанням для прийому добавок, які допомагають вирівняти його рівень до наведених вище норм (6).

Продукти та добавки з вітаміном D

Багато хто впевнений, що найкращий вітамін Д — це вітамін, отриманий у результаті впливу ультрафіолету. Але насправді, для організму немає ніякої принципової різниці між таким нутрієнтом і тим, який міститься в харчових продуктах або добавках. І навіть щобільше, під час перебування на сонці вітамін Д далеко не завжди виробляється в потрібній кількості. Його синтез залежить від:

  • пори року;
  • часу дня;
  • наявності на шкірі сонцезахисних засобів;
  • кольору шкіри;
  • віку (7).

Найкраще такий нутрієнт синтезується влітку опівдні в людей зі світлою шкірою, які не використовують сонцезахисні засоби. З віком вироблення вітаміну Д знижується (8).

Що стосується харчових продуктів, то така речовина міститься лише в обмеженій кількості продуктів і в порівняно невеликій кількості. Серед джерел цього нутрієнта є олія печінки тріски, лосось, тунець, сардини, яєчний жовток, яловича печінка та штучно збагачені продукти. Як правило, звичайна дієта не може забезпечити вживання вітаміну Д у потрібній організму кількості (8).

Кальцій-Д3 Нікомед: доповнення раціону

У разі дефіциту вітаміну Д можна використовувати спеціальні дієтичні добавки та лікарські засоби для поповнення запасів такого нутрієнта. Хорошим вибором може стати Кальцій-Д3 Нікомед Остеофорте. Цей засіб є додатковим джерелом кальцію і вітаміну Д, його можна використовувати в разі недостатнього вживання таких речовин із харчових продуктів (а також, у разі вітаміну Д, під відкритими проміннями сонця).

Кальцій-Д3 Нікомед Остеофорте з лимонним смаком — це перші жувальні таблетки (9), які містять 1000 мг кальцію + 800 МО вітаміну Д3. Одна жувальна таблетка препарату є джерелом 2500 мг кальцію карбонату (ця кількість еквівалентна 1000 мг кальцію), а також 20 мкг (800 МО) холекальциферолу — вітаміну Д3.

Кальцій-Д3 Нікомед сприяє зниженню ризику переломів (10) і поліпшенню мінеральної щільності кістки (МЩК) (11).

Такий препарат з D3 рекомендується приймати дорослим усього по 1 таблетці 1 раз на день. (12).

FAQ

Скільки потрібно вітаміну Д на день?

Добова доза вітаміну Д залежить від віку. Згідно із загальноприйнятими нормами, немовлята мають отримувати 400 МО такої речовини на день, діти від 1 року й дорослі — 600 МО на день, дорослі від 70 років — 800 МО на день. На думку багатьох учених рівень споживання має бути вищим (6).

У чому різниця між вітаміном Д і Д3?

Вітамін Д — це загальний термін, який об’єднує кілька форм такого нутрієнта. Зокрема, вітамін D3 або холекальциферол міститься в продуктах тваринного походження і синтезується в організмі ендогенно під впливом сонячних променів. Для порівняння вітамін Д3 або ергокальциферол міститься в грибах і деякій іншій рослинній їжі (13).

Кому протипоказаний вітамін Д3?

Додатковий прийом вітаміну Д3 з добавок категорично протипоказаний особам із достатнім рівнем споживання і, тим більше надлишком такої речовини в організмі. Гіпервітаміноз такої речовини призводить до підвищення кількості кальцію в крові, може спровокувати ниркову недостатність, появу каменів у нирках, серцеві аритмії та інші небажані наслідки для здоров’я (1, 6).

Чому різко падає вітамін Д?

Дефіцит вітаміну Д у крові виникає за умови недостатнього вживання такої речовини з їжею та порушень здоров’я, які знижують її всмоктування в кишківнику (зокрема, хвороби кишківника, муковісцидоз, недостатність підшлункової залози та ін.). Також різке падіння може бути спровоковане порушеннями в роботі печінки внаслідок розвитку цирозу та приймання деяких медикаментів, що впливають на функції цього органу (зокрема, фенобарбіталу, карбамазепіну, дексаметазону та ін.) (14).

Література

1. Michal A. Zmijewski. Vitamin D and Human Health. Int J Mol Sci. 2019 Jan; 20(1): 145.
2. Vikas Menon, Sujita Kumar Kar, Navratan Suthar etc. Vitamin D and Depression: A Critical Appraisal of the Evidence and Future Directions. Indian J Psychol Med. 2020 Jan-Feb; 42(1): 11–21.
3. F Vellekkatt and V Menon. Efficacy of vitamin D supplementation in major depression: A meta-analysis of randomized controlled trials. J Postgrad Med. 2019 Apr-Jun; 65(2): 74–80.
4. Zahra Sadat Khosravi, Marzieh Kafeshani, Parastoo Tavasoli etc. Effect of Vitamin D Supplementation on Weight Loss, Glycemic Indices, and Lipid Profile in Obese and Overweight Women: A Clinical Trial Study. Int J Prev Med. 2018; 9: 63.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6071442/
5. Tatiana Christides. Vitamin D and risk of type 2 diabetes. The BMJ. Published 25 May 2022. https://www.bmj.com/content/377/bmj.o1166
6. Vitamin D. NIH Office of Dietary Supplements.
7. Joy A. Weydert. Vitamin D in Children’s Health. Children (Basel). 2014 Sep; 1(2): 208–226.
8. Arash Hossein-nezhad and Michael F. Holick. Vitamin D for Health: A Global Perspective. Mayo Clin Proc. Author manuscript; available in PMC 2014 Jul 1.
9. Первые жувательные таблетки, которые содержат 1000 мг кальцию + 800 МЕ витамыну Д3, Morion Data Q3 2017 в Украине.
10. Larsen et al. J Bone and Mineral Res. 2004, 19, Вибірка N=2983, жінки 66+, 3 роки.
11. Chapuy MC et al 1992 NEJM 327 (23); 1637–42.
12. Адаптовано з інструкції по медичному застосуваннюлікарського препарату Кальцій-Д3 Нікомед Остеофорте.
13. Rie B Jäpelt, Jette Jakobsen. Vitamin D in plants: a review of occurrence, analysis, and biosynthesis. Front Plant Sci. 2013 May 13;4:136.
14. Omeed Sizar; Swapnil Khare; Amandeep Goyal; Amy Givler.Vitamin D Deficiency. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.

Реклама UA-CALC-DIC-082023-083

Читайте також

Остеопороз

Остеопороз

Остеопороз — це поширене багатофакторне захворювання, яке характеризується зни-женням кісткової маси та зміною архітектури кістки, що призводить до підвищеної крихкості кісток і збільшення ризику переломів
Читати статтю Arrow
Кальцій-Д₃ Нікомед Остеофорте – інструкція, склад та спосіб застосування

Кальцій-Д₃ Нікомед Остеофорте – інструкція, склад та спосіб застосування

Кальцій-Д₃ Нікомед Остеофорте – препарат, який допомагає боротися з...
Читати статтю Arrow
Кальцій-Д₃ Нікомед Форте – інструкція, склад та спосіб застосування

Кальцій-Д₃ Нікомед Форте – інструкція, склад та спосіб застосування

Кальцій-Д₃ Нікомед Форте рекомендується до застосування у випадках, коли необхідна...
Читати статтю Arrow
Кальцій у продуктах: збалансоване харчування та дефіцит елемента

Кальцій у продуктах: збалансоване харчування та дефіцит елемента

Кальцій — це мінерал, який бере участь у життєво важливих функціях.
Читати статтю Arrow

Цей сайт використовує файли Cookie

Cookie-це тег, який відправляється в браузери і зберігається на жорсткому диску користувача, щоб прискорити і спростити повернення на сайт після перерви. Файли cookie не завдають шкоди комп’ютеру. Однак користувач може змінити налаштування таким чином, що перед установкою cookie-файлу браузер відправляє запит на дозвіл такої установки. Більшість веб-браузерів дозволяють контролювати більшість файлів cookie через налаштування браузера. ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» може записувати дані про параметри відвідування свого сайту щодо відвідуваних сторінок і пошукових запитів. Коли ви відвідуєте сторінку, можливо, що інформація у вигляді файлу cookie буде збережена на вашому комп’ютері. Файли cookie ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» реєструють тільки Інтернет-провайдера користувача (IP), а також дату і час відвідин. Ці файли cookie використовуються для збору інформації про те, як відвідувачі використовують наш сайт. Ми використовуємо цю інформацію для складання звітів і поліпшення веб-сайту. Файли cookie збирають інформацію в анонімній формі, включаючи кількість відвідувачів веб-сайту, звідки відвідувачі прийшли на веб-сайт і сторінки, які вони відвідали. Файли cookie ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» не використовуються для ідентифікації. Файли cookie зберігатимуться протягом всього періоду роботи порталу і можуть бути видалені за бажанням користувача. Щоб дізнатися більше про файлах cookie, в тому числі дізнатися, які файли cookie були встановлені, відвідайте веб-сайт www.aboutcookies.org

Файли cookie та теги збираються про всіх відвідувачів нашого веб-сайту – зареєстрованих та незареєстрованих користувачів.

Налаштування Cookies