Вітамін Д: користь для здоров’я, джерела та ризики дефіциту
Вітамін Д — це жиророзчинний вітамін, який необхідний організму для повноцінного розвитку й підтримки здоров’я скелета завдяки регуляції засвоєння кальцію. За останні десятиліття вчені підтвердили, що функції такого нутрієнта на цьому не обмежуються, і він важливий також для профілактики багатьох захворювань, починаючи від серцево-судинних хвороб і закінчуючи цукровим діабетом та онкологією. Водночас поширеність дефіциту цієї поживної речовини дуже висока, і для його корекції та профілактики можуть використовуватися різноманітні препарати з вітаміном Д (1).
Користь вітаміну D для здоров’я
Користь вітаміну Д для здоров’я людини незаперечна, оскільки він впливає на функції всього опорно-рухового апарату, а також імунної, нервової та серцево-судинної системи. Серед основних переваг такої речовини для здоров’я людини:
- Підтримка гомеостазу кальцію, здоров’я кісток і зубів. Кальцій може нормально засвоюватися з харчовими продуктами або добавками тільки за умови адекватного споживання вітаміну Д. Якщо цього нутрієнта не вистачає, всмоктування кальцію в кишківнику зменшується, відповідно падає його рівень у крові. А зниження рівня кальцію в крові є сигналом для організму про те, що необхідно вимивати більше кальцію з кісток, щоб підтримувати його адекватну концентрацію в крові. Таким чином, нестача вітаміну Д призводить до демінералізації кісткової тканини — зниження її міцності та збільшення ризику остеопорозу, рахіту й переломів (1).
- Підтримка нормальної роботи імунітету. Вітамін Д важливий для дозрівання імунних клітин і вироблення деяких протимікробних агентів, також він активує функції макрофагів, які борються з агресивними вірусами, бактеріями та грибками. Учені впевнені, що ризик розвитку сезонних інфекцій зростає на тлі дефіциту вітаміну Д. А нещодавно було висунуто теорію про користь такої речовини для профілактики та лікування аутоімунних захворювань (1).
- Профілактика онкології. Низький рівень вітаміну Д підвищує ймовірність розвитку різних типів раку і знижує виживання, збільшуючи тяжкість симптомів хвороби й підвищуючи ризик метастазування пухлин (1).
- Профілактика й лікування депресії. Ще одна важлива функція вітаміну Д3 полягає в участі цієї речовини в різних процесах, що відбуваються в головному мозку. І вчені виявили взаємозв’язок між дефіцитом такої речовини й депресією. Тому адекватне надходження такої речовини є важливим для підтримання нормального психічного здоров’я. А в разі, якщо депресивні розлади вже виникли, корекція споживання вітаміну Д допомагає зменшити їхні прояви (2, 3).
Також є дані, що адекватне надходження такої поживної речовини пов’язане з нижчим рівнем ризику розвитку цукрового діабету 2 типу та з ефективнішим схудненням (4, 5).
Норма й дефіцит вітаміну D: як визначити оптимальний рівень вітаміну D у крові
Скільки потрібно вітаміну Д на день залежить від віку. Зокрема, згідно з міжнародними нормами, добова норма споживання становить:
- для дітей 0–12 місяців — 400 МО або 10 мкг;
- для дітей 1–13 років — 600 МО або 15 мкг;
- для дітей 14–18 років і дорослих до 70 років — 600 МО і 15 мкг;
- для дорослих старше 70 років — 800 МО або 20 мкг.
Однак у деяких джерелах ідеться про те, що вітамін Д3 потрібно отримувати у вищих дозах. Зокрема, дорослим може бути потрібно 1500–2000 МО (37,5–50 мкг), а дітям і підліткам — 1000 МО (25 мкг) для підтримання достатнього рівня такого нутрієнта в крові.
Щоб визначити, чи вистачає організму такої речовини, можна здати аналіз крові на рівень 25(ОН)D у сироватці. Це загальноприйнятий біомаркер, за допомогою якого визначається норма вітаміну D в організмі, і в нормі він не має опускатися нижче 50 нмоль/л (20 нг/мл). Водночас концентрація, яка вважається надмірною і потенційно небезпечною, становить 125 нмоль/л (50 нг/мл). Низький вітамін Д є показанням для прийому добавок, які допомагають вирівняти його рівень до наведених вище норм (6).
Продукти та добавки з вітаміном D
Багато хто впевнений, що найкращий вітамін Д — це вітамін, отриманий у результаті впливу ультрафіолету. Але насправді, для організму немає ніякої принципової різниці між таким нутрієнтом і тим, який міститься в харчових продуктах або добавках. І навіть щобільше, під час перебування на сонці вітамін Д далеко не завжди виробляється в потрібній кількості. Його синтез залежить від:
- пори року;
- часу дня;
- наявності на шкірі сонцезахисних засобів;
- кольору шкіри;
- віку (7).
Найкраще такий нутрієнт синтезується влітку опівдні в людей зі світлою шкірою, які не використовують сонцезахисні засоби. З віком вироблення вітаміну Д знижується (8).
Що стосується харчових продуктів, то така речовина міститься лише в обмеженій кількості продуктів і в порівняно невеликій кількості. Серед джерел цього нутрієнта є олія печінки тріски, лосось, тунець, сардини, яєчний жовток, яловича печінка та штучно збагачені продукти. Як правило, звичайна дієта не може забезпечити вживання вітаміну Д у потрібній організму кількості (8).
Кальцій-Д3 Нікомед: доповнення раціону
У разі дефіциту вітаміну Д можна використовувати спеціальні дієтичні добавки та лікарські засоби для поповнення запасів такого нутрієнта. Хорошим вибором може стати Кальцій-Д3 Нікомед Остеофорте. Цей засіб є додатковим джерелом кальцію і вітаміну Д, його можна використовувати в разі недостатнього вживання таких речовин із харчових продуктів (а також, у разі вітаміну Д, під відкритими проміннями сонця).
Кальцій-Д3 Нікомед Остеофорте з лимонним смаком — це перші жувальні таблетки (9), які містять 1000 мг кальцію + 800 МО вітаміну Д3. Одна жувальна таблетка препарату є джерелом 2500 мг кальцію карбонату (ця кількість еквівалентна 1000 мг кальцію), а також 20 мкг (800 МО) холекальциферолу — вітаміну Д3.
Кальцій-Д3 Нікомед сприяє зниженню ризику переломів (10) і поліпшенню мінеральної щільності кістки (МЩК) (11).
Такий препарат з D3 рекомендується приймати дорослим усього по 1 таблетці 1 раз на день. (12).
FAQ
Скільки потрібно вітаміну Д на день?
Добова доза вітаміну Д залежить від віку. Згідно із загальноприйнятими нормами, немовлята мають отримувати 400 МО такої речовини на день, діти від 1 року й дорослі — 600 МО на день, дорослі від 70 років — 800 МО на день. На думку багатьох учених рівень споживання має бути вищим (6).
У чому різниця між вітаміном Д і Д3?
Вітамін Д — це загальний термін, який об’єднує кілька форм такого нутрієнта. Зокрема, вітамін D3 або холекальциферол міститься в продуктах тваринного походження і синтезується в організмі ендогенно під впливом сонячних променів. Для порівняння вітамін Д3 або ергокальциферол міститься в грибах і деякій іншій рослинній їжі (13).
Кому протипоказаний вітамін Д3?
Додатковий прийом вітаміну Д3 з добавок категорично протипоказаний особам із достатнім рівнем споживання і, тим більше надлишком такої речовини в організмі. Гіпервітаміноз такої речовини призводить до підвищення кількості кальцію в крові, може спровокувати ниркову недостатність, появу каменів у нирках, серцеві аритмії та інші небажані наслідки для здоров’я (1, 6).
Чому різко падає вітамін Д?
Дефіцит вітаміну Д у крові виникає за умови недостатнього вживання такої речовини з їжею та порушень здоров’я, які знижують її всмоктування в кишківнику (зокрема, хвороби кишківника, муковісцидоз, недостатність підшлункової залози та ін.). Також різке падіння може бути спровоковане порушеннями в роботі печінки внаслідок розвитку цирозу та приймання деяких медикаментів, що впливають на функції цього органу (зокрема, фенобарбіталу, карбамазепіну, дексаметазону та ін.) (14).
Література
2. Vikas Menon, Sujita Kumar Kar, Navratan Suthar etc. Vitamin D and Depression: A Critical Appraisal of the Evidence and Future Directions. Indian J Psychol Med. 2020 Jan-Feb; 42(1): 11–21.
3. F Vellekkatt and V Menon. Efficacy of vitamin D supplementation in major depression: A meta-analysis of randomized controlled trials. J Postgrad Med. 2019 Apr-Jun; 65(2): 74–80.
4. Zahra Sadat Khosravi, Marzieh Kafeshani, Parastoo Tavasoli etc. Effect of Vitamin D Supplementation on Weight Loss, Glycemic Indices, and Lipid Profile in Obese and Overweight Women: A Clinical Trial Study. Int J Prev Med. 2018; 9: 63.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6071442/
5. Tatiana Christides. Vitamin D and risk of type 2 diabetes. The BMJ. Published 25 May 2022. https://www.bmj.com/content/377/bmj.o1166
6. Vitamin D. NIH Office of Dietary Supplements.
7. Joy A. Weydert. Vitamin D in Children’s Health. Children (Basel). 2014 Sep; 1(2): 208–226.
8. Arash Hossein-nezhad and Michael F. Holick. Vitamin D for Health: A Global Perspective. Mayo Clin Proc. Author manuscript; available in PMC 2014 Jul 1.
9. Первые жувательные таблетки, которые содержат 1000 мг кальцию + 800 МЕ витамыну Д3, Morion Data Q3 2017 в Украине.
10. Larsen et al. J Bone and Mineral Res. 2004, 19, Вибірка N=2983, жінки 66+, 3 роки.
11. Chapuy MC et al 1992 NEJM 327 (23); 1637–42.
12. Адаптовано з інструкції по медичному застосуваннюлікарського препарату Кальцій-Д3 Нікомед Остеофорте.
13. Rie B Jäpelt, Jette Jakobsen. Vitamin D in plants: a review of occurrence, analysis, and biosynthesis. Front Plant Sci. 2013 May 13;4:136.
14. Omeed Sizar; Swapnil Khare; Amandeep Goyal; Amy Givler.Vitamin D Deficiency. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
Реклама UA-CALC-DIC-082023-083