Logo
Ціна
 • RU
 • \ UA

Профілактика пошкоджень кісток: кальцій у разі переломів

Перелом — це ушкодження структури кісток, яке супроводжується пошкодженням навколишніх м’яких тканин. Переломи можуть виникати з різних причин і мати різні ступені тяжкості. Але в будь-якому разі такі ушкодження потребують своєчасної діагностики та адекватного лікування. Спробуємо розібратися, чи можуть використовуватися препарати кальцію при переломах. Розглянемо, як впливають такі засоби на процес відновлення кістки. А також відповімо на запитання, як приймати кальцій під час перелому.

Види та причини переломів: фактори ризику

Говорячи про переломи кісток, необхідно насамперед розібратися у відмінності таких понять, як перелом і тріщина. Перелом супроводжується повним порушенням цілісності кістки, а тріщина — частковим. Візуально визначити, стався перелом, тріщина в кістці або забій — зазвичай неможливо. Постановкою діагнозу займається лікар-травматолог.

Основна причина переломів — швидкий вплив зовнішніх чинників (сили, тиску, здавлювання або скручування), також такі ушкодження можуть виникати внаслідок патологічного стану кісткової тканини (за пухлин або остеопорозу). Залежно від механічного впливу виділяють різні типи переломів:

 • компресійні — спричинені здавлюванням (так часто страждає хребет);
 • осколкові й поперечні — від згинання (типовий приклад — перелом руки або перелом ноги під час падіння);
 • гвинтоподібні — виникають унаслідок скручування;
 • відривні — провокуються різким скороченням м’язів.

Також є й інші класифікації переломів, зокрема:

 • залежно від часу появи: вроджені та набуті. Перші виникають ще під час внутрішньоутробного розвитку через патології розвитку плода та ламкість кісток.
 • залежно від локалізації: внутрішньосуглобові (коли страждає, наприклад, тазостегновий суглоб), навколосуглобові та діафізарні. У дітей виникають ушкодження паросткової зони, які класифікуються як епіфізеоліз.

Також окремою групою розглядають переломи зі зміщенням, які супроводжуються зміщенням частин кістки в різних напрямках.

Незалежно від причин розвитку переломів, такі стани вимагають обов’язкової діагностики, правильного лікування та реабілітації (1). А відразу після отримання травми пацієнту необхідна грамотна іммобілізація постраждалої ділянки для профілактики зсувів і ускладнень, а також транспортування в медустанову. Незалежно від того, чи виникла тріщина в нозі, чи перелом кісток таза, що не можна робити — це дозволяти пошкодженим ділянкам залишатися рухливими.

Діагностика, лікування та реабілітація при переломах

Діагностика перелому здійснюється виключно лікарем, найчастіше травматологом, на підставі комплексу вжитих заходів:

 • з’ясування обставин отриманої травми;
 • уважного огляду;
 • пальпації (обмацування);
 • вимірювання довжини кінцівки (зокрема, якщо стався перелом клубової кістки, симптоми включають вкорочення ноги);
 • рентгенологічного дослідження.

Основною діагностичною маніпуляцією при переломі є рентген. Він дає змогу визначити наявність порушень цілісності кістки та всі особливості перелому.

Після встановлення діагнозу здійснюється лікування перелому, суть якого полягає в складанні уламків кістки, стабілізації та іммобілізації постраждалої ділянки. Особливості іммобілізації підбираються в індивідуальному порядку та залежать від типу отриманих ушкоджень (1). Зокрема, якщо стався перелом руки, проводять накладення гіпсової пов’язки, а тріщина лонної кістки таза вимагає накладення бандажа або оперативного втручання. Іммобілізація триває до повного зрощення перелому, приблизні терміни вказані в таблиці нижче.

Орієнтовні терміни зрощення переломів (1):

Локалізация переломуТерміни зрощення і тривалість іммобілізації, дні
Ключиця30–40
Лопатка50–55
Малогомілкова кістка30–40
Плечова кістка60–70
Променева кістка45–60
Ліктьова кістка45–50
Обидві кістки передпліччя60–85
Надколінок45–60
Діафіз стегна100–120
Великогомілкова кістка80–100
Обидві кістки гомілки90–100
Шийка стегна150–180

 

Якщо стався перелом або тріщина в кістці, скільки заживає таке пошкодження, визначає тільки лікар. У будь-якому разі період відновлення залежить від безлічі факторів. На те, скільки заживає тріщина в кістці руки, може впливати й правильність лікування, і дотримання рекомендацій лікаря, і достатнє споживання пацієнтом низки поживних речовин.

Після успішної іммобілізації та за відсутності ускладнень пацієнта відпускають на амбулаторне лікування (додому). І для успішного відновлення кісткової тканини лікарі нерідко призначають вітаміни з кальцієм та вітаміном Д. Як відомо, такі речовини одні з найважливіших для здоров’я кісткової тканини. Зокрема, саме кальцій є одним з основних мінералів у кістках людини. І дослідження показали, що на ранній стадії загоєння перелому такий макроелемент відкладається в кістковій мозолі, стимулюючи процеси загоєння. Необхідний для цього кальцій береться організмом зі скелета й цей процес не залежить від кількості мінералу в повсякденному харчуванні. Але на пізніших стадіях дієтичний кальцій важливий для загоєння переломів (2). А вітамін Д необхідний для того, щоб така речовина могла засвоїтися, адже в разі дефіциту цього вітаміну кальцій просто не зможе проникнути крізь стінки кишківника в кров і гармонійно розподіляється по організму (3).

Отримати потрібні нутрієнти можна з харчових продуктів. Кальцій міститься в молочних продуктах, листових зелених овочах, рибних консервах. Але багато людей отримують його з їжі в недостатній кількості (4). І в цьому випадку необхідно використовувати додаткові дієтичні добавки для поповнення і профілактики дефіциту.

Чи потрібно вживати кальцій у разі переломів, визначає лікар, який аналізує індивідуальні особливості пацієнта, наявність супутніх проблем зі здоров’ям (у т.ч. зниження мінеральної щільності кісток) і його харчові звички.

Проте більшість лікарів усе ж таки рекомендують лікарські засоби з кальцієм для різних категорій населення для профілактики та лікування переломів, зокрема:

 • Для дітей і підлітків. Було підтверджено, що значна кількість педіатричних пацієнтів отримують недостатню кількість кальцію (5). Також проведені дослідження показують, що діти та підлітки з переломами верхніх кінцівок мають нижчу мінеральну щільність кістки порівняно з контрольною групою. Тому кальцій дітям під час переломів призначають практично завжди. Також встановлено, що невелике збільшення мінеральної щільності кістки за рахунок добавок кальцію може знизити ризик переломів у дитинстві (6).
 • Вагітним і жінкам, які годують груддю. Під час вагітності та лактації організм потребує адекватного надходження кальцію, і в разі порушень дієти ризик резорбції кісток і переломів зростає (7).
 • Для літніх людей. Багато літніх людей відчувають дефіцит кальцію, і переломи для них можуть бути смертельно небезпечними. Тому лікування таких станів передбачає додатковий прийом кальцієвмісних засобів і добавок вітаміну Д3. Кальцій у разі переломів у літніх людей справді сприяє швидшому відновленню після пошкоджень кісток (8).

Добова норма кальцію при переломі нічим не відрізняється від добової дози такого макроелемента для здорових людей. Рекомендований рівень споживання залежить від віку та статі. Норма кальцію для дорослих і дітей наведена в таблиці (4):

ВікЧоловіча статьЖіноча стать
0–6 міс200 мг200 мг
7–12 міс260 мг260 мг
1–3 роки700 мг700 мг
4–8 років1000 мг1000 мг
9–18 років1300 мг1300 мг
14–18, вагітність та лактація1300 мг
19–50 років1000 мг1000 мг
51–70 років1000 мг1200 мг
70 років та більше1200 мг1200 мг

 

Профілактика переломів кісток

Переломи вважаються досить серйозними травмами й можуть надовго вибити людину з колії, призвести до інвалідності та навіть стати непрямою причиною передчасної смерті. Тому профілактика таких ушкоджень відіграє дуже важливу роль для збереження здоров’я і довголіття. Щоб знизити ризик переломів, необхідно:

 • завжди пристібатися в автомобілі;
 • не нехтувати захисним спорядженням під час трудової діяльності та занять спортом;
 • дотримуватися розумних запобіжних заходів і підтримувати порядок у будинку й на робочому місці;
 • використовувати тільки відповідне обладнання, бажаючи дістати якісь речі з висоти, не підніматися на піраміди зі стільців, не вставати на стіл або стільницю;
 • дотримуватися здорового збалансованого харчування і заповнювати нестачу нутрієнтів за допомогою дієтичних добавок;
 • контролювати здоров’я свого скелета в лікаря у віці старше 50 років або в разі спадкової схильності до остеопорозу;
 • використовувати тростину або ходунки в разі складнощів із ходьбою та високого ризику падіння (9).

Дефіцит кальцію: можливі симптоми

Існує чимало симптомів низького рівня кальцію в крові. Серед можливих проявів такого стану:

 • нервово-м’язова збудливість;
 • оніміння та поколювання кінчиків пальців рук і ніг;
 • парестезії кінцівок;
 • втома і тривога;
 • суха шкіра, жорстке волосся, ламкі нігті;
 • аномалії зубів, зокрема збільшення кількості карієсу;
 • зниження щільності кісткової тканини (10).

Використання Кальцій-Д3 Нікомед Остеофорте для профілактики пошкоджень кісток

Замислюючись, які препарати кальцію краще приймати в разі переломів і для профілактики їх виникнення за дефіциту цього макроелемента, варто звернути увагу на Кальцій-Д3 Нікомед Остеофорте. Це лікарський засіб у вигляді жувальних таблеток із приємним лимонним смаком. Кожна таблетка містить 2500 мг карбонату кальцію (ця кількість дорівнює 1000 мг елементарного кальцію) і 20 мкг (800МЕ) холекальциферолу (вітаміну Д) (11).

Кальцій-Д3 Нікомед Остеофорте рекомендовано до застосування як додаткове джерело кальцію і вітаміну Д дорослим чоловікам і жінкам, а також літнім людям. Як зазначено в інструкції та на офіційному сайті, його можна використовувати під час вагітності та грудного вигодовування (11).

Кальцій-Д3 Нікомед сприяє зниженню ризику переломів (14) і поліпшенню мінеральної щільності кістки (МЩК) (15).

Багато хто цікавиться, як пити кальцій під час переломів. Кальцій-Д3 Нікомед Остеофорте призначений для прийому по 1 таблетці на день (11).

Переломи — це пошкодження кістки, які можуть виникати з різних причин і мати різний ступінь тяжкості. У процесі зрощення кісткової тканини організм активно використовує кальцій, частину його він резорбує з кістки, а частину — отримує з харчових продуктів. Якщо в раціоні людини недостатньо продуктів із кальцієм, процеси відновлення кісткової тканини можуть порушитися або сповільнитися. Також дефіцит кальцію може збільшувати ризик переломів у різних груп населення. Щоб усунути його, можуть використовуватися спеціальні таблетки з кальцієм — Кальцій-Д3 Нікомед Остеофорте. Вони допомагають скорегувати нестачу кальцію і вітаміну Д у раціоні та підтримати здоров’я кісткової системи людини.

 

 

FAQ

Який кальцій краще приймати у разі переломів?

Існують різні форми кальцію, й однією з найкращих є карбонат кальцію, оскільки він вирізняється максимальним відсотковим вмістом елементарного кальцію. Відповідно, для отримання потрібної дози макроелемента потрібно приймати менше таблеток такого засобу (12).

Чи треба приймати кальцій у разі перелому?

Кальцій необхідний для загоєння кісток — він використовується організмом для мінералізації кісткової мозолі. Відповідно, скільки заживає тріщина в кістці ноги, багато в чому залежить від адекватного вживання такого нутрієнта і вітаміну Д. Тому в пацієнтів з остеопорозом нерідко спостерігається порушене відновлення кістки при переломах. І в разі дефіциту поживних речовин потрібно приймати їх додатково — у вигляді дієтичних добавок або лікарських засобів (13).

Скільки пити кальцію при переломі?

Якщо організм отримує недостатню кількість кальцію, вживати його потрібно не тільки в разі лікування перелому, а й у разі повного здоров’я — для збереження цілісності й функцій кісткової системи та інших органів і систем організму (4, 10).

Що потрібно приймати для швидкого зрощення кісток?

Зрощення кісток залежить від адекватного споживання не тільки кальцію і вітаміну Д, а й інших нутрієнтів, зокрема вітаміну С, лізину, проліну, вітаміну В6 і протеїну. Добавки з такими поживними речовинами прискорюють процес загоєння і сприяють поліпшенню загального самопочуття пацієнтів (13)

 

Що потрібно, щоб уникнути травм кісток?

Для профілактики переломів і травм кісток необхідно насамперед дотримуватися правил техніки безпеки та уникати пошкоджень. Також важливо дотримуватися здорової збалансованої дієти, щоб отримувати всі необхідні речовини, важливі для здоров’я та міцності кісток, або отримувати такі нутрієнти з дієтичних добавок (9).

Що пити для зміцнення кісток у разі перелому?

Питання про те, чи потрібно щось пити для зміцнення кісток у разі переломів, визначається під час консультації лікаря. У разі дефіциту кальцію лікарі рекомендують приймати дієтичні добавки або лікарські засоби з таким нутрієнтом. Хорошим вибором може стати Кальцій-Д3 Нікомед, який містить не тільки кальцій, а й вітамін Д, важливий для його засвоєння (3, 4, 10).

Література

1. МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ. Харківський національний медичний університет. Переломи і вивихи. Класифікація. Клінічні прояви. Діагности-ка. Перша медична допомога. Принципи лікування.
2. Ahmad Nazrun Shuid, Sharlina Mohamad, Norazlina Mohamed, Fazalina Mohd Fadzilah etc. Effects of calcium supplements on fracture healing in a rat osteoporotic model. Journal of Orthopaedic Research® Volume28, Issue12, December 2010, Pages 1651–1656.
3. Vitamin D. The Office of Dietary Supplements (ODS) of the National Institutes of Health (NIH).
4. Calcium. The Office of Dietary Supplements (ODS) of the National Institutes of Health (NIH).
5. V A Stallings. Calcium and bone health in children: a review. Am J Ther. 1997 Jul-Aug;4(7–8):259–73.
6. Tania Winzenberg, Kelly Shaw, Jayne Fryer etc. Effects of calcium supplementation on bone density in healthy children: meta-analysis of randomised controlled trials. BMJ. 2006 Oct 14; 333(7572): 775.
7. Shriraam Mahadevan, V. Kumaravel and R. Bharath. Calcium and bone disorders in preg-nancy. Indian J Endocrinol Metab. 2012 May-Jun; 16(3): 358–363.
8. Athanasios Karpouzos, Evangelos Diamantis, Paraskevi Farmaki etc. Nutritional Aspects of Bone Health and Fracture Healing. J Osteoporos. 2017; 2017: 4218472.

9. Bone Fractures. Cleveland Clinic.
10. Anne L Schafer and Dolores M Shoback. Hypocalcemia: Diagnosis and Treatment. Feingold KR, Anawalt B, Blackman MR, et al., editors. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc.; 2000-.
11. Адаптовано з інструкції для медичного застосування Кальцій-ДЗ Нікомед Остео-форте
12. Institute of Medicine (US) Committee to Review Dietary Reference Intakes for Vitamin D and Calcium; Ross AC, Taylor CL, Yaktine AL, et al., editors. Washington (DC): National Academies Press (US); 2011.
13. Jonathon R. Sheen; Ahmed Mabrouk; Vishnu V. Garla. Fracture Healing Overview. Treas-ure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
14. Larsen et al. J Bone and Mineral Res. 2004, 19, Вибірка N=2983, жінки 66+, 3 роки.
15. Chapuy MC et al 1992 NEJM 327 (23); 1637–42.

 

Реклама UA-CALC-DIC-092023-089

Читайте також

Остеопороз

Остеопороз

Остеопороз — це поширене багатофакторне захворювання, яке характеризується зни-женням кісткової маси та зміною архітектури кістки, що призводить до підвищеної крихкості кісток і збільшення ризику переломів
Читати статтю Arrow
Кальцій-Д₃ Нікомед Остеофорте – інструкція, склад та спосіб застосування

Кальцій-Д₃ Нікомед Остеофорте – інструкція, склад та спосіб застосування

Кальцій-Д₃ Нікомед Остеофорте – препарат, який допомагає боротися з...
Читати статтю Arrow
Кальцій-Д₃ Нікомед Форте – інструкція, склад та спосіб застосування

Кальцій-Д₃ Нікомед Форте – інструкція, склад та спосіб застосування

Кальцій-Д₃ Нікомед Форте рекомендується до застосування у випадках, коли необхідна...
Читати статтю Arrow
Вітамін Д: користь для здоров’я, джерела та ризики дефіциту

Вітамін Д: користь для здоров’я, джерела та ризики дефіциту

Вітамін Д — це жиророзчинний вітамін, який необхідний організму для повноцінного розвитку й підтримки здоров’я скелета завдяки регуляції засвоєння кальцію
Читати статтю Arrow

Цей сайт використовує файли Cookie

Cookie-це тег, який відправляється в браузери і зберігається на жорсткому диску користувача, щоб прискорити і спростити повернення на сайт після перерви. Файли cookie не завдають шкоди комп’ютеру. Однак користувач може змінити налаштування таким чином, що перед установкою cookie-файлу браузер відправляє запит на дозвіл такої установки. Більшість веб-браузерів дозволяють контролювати більшість файлів cookie через налаштування браузера. ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» може записувати дані про параметри відвідування свого сайту щодо відвідуваних сторінок і пошукових запитів. Коли ви відвідуєте сторінку, можливо, що інформація у вигляді файлу cookie буде збережена на вашому комп’ютері. Файли cookie ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» реєструють тільки Інтернет-провайдера користувача (IP), а також дату і час відвідин. Ці файли cookie використовуються для збору інформації про те, як відвідувачі використовують наш сайт. Ми використовуємо цю інформацію для складання звітів і поліпшення веб-сайту. Файли cookie збирають інформацію в анонімній формі, включаючи кількість відвідувачів веб-сайту, звідки відвідувачі прийшли на веб-сайт і сторінки, які вони відвідали. Файли cookie ТОВ «АСІНО УКРАЇНА» не використовуються для ідентифікації. Файли cookie зберігатимуться протягом всього періоду роботи порталу і можуть бути видалені за бажанням користувача. Щоб дізнатися більше про файлах cookie, в тому числі дізнатися, які файли cookie були встановлені, відвідайте веб-сайт www.aboutcookies.org

Файли cookie та теги збираються про всіх відвідувачів нашого веб-сайту – зареєстрованих та незареєстрованих користувачів.

Налаштування Cookies